Krzynowłoga Mała: Wójt spotkał się z sołtysami

Sytuacja finansowa gminy zdominowała ostatnie spotkanie wójta Jerzego Humięckiego z sołtysami z terenu całej gminy Krzynowłoga Mała. Narada odbyła się w czwartek, 5 listopada, i dotyczyła spraw gospodarki finansowej samorządu gminnego. Wiele czasu poświęcono na omówienie wyników audytu przeprowadzonego w ostatnich miesiącach w Urzędzie Gminy.

 Jeszcze latem wójt zdecydował się na przeprowadzenie niezależnego audytu, który miał pomóc w wyeliminowaniu błędów związanych z zarządzaniem finansami gminy. Od ubiegłego roku samorząd zmaga się z problemami finansowymi. Niedawny audyt wskazał wreszcie ich przyczyny.

Wśród najważniejszych błędów ujawnionych przez audytora znalazły się takie rzeczy, jak: źle prowadzone zamówienia publiczne, wykonywanie inwestycji bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, wykonywanie zbędnych działań inwestycyjnych, nieprawidłowe prowadzenie księgowości, a przede wszystkim – spiętrzenie zadłużenia gminy, prowadzące do zatorów płatniczych. Na początku tego roku okazało się na przykład, że gmina nie regulowała należności za faktury wystawione przez kontrahentów jeszcze w 2012 roku.

– To, że mamy kłopoty ze zbilansowaniem budżetu, nie jest żadną tajemnicą – mówił podczas spotkania Jerzy Humięcki. – ale dzięki audytowi wiemy wreszcie, skąd się to wzięło. To pomoże w wyeliminowaniu błędów na przyszłość.

– Jest jednak i smutniejszy wniosek płynący z tego dokumentu. Zobowiązania zaciągnięte jeszcze w poprzedniej kadencji będziemy musieli spłacać teraz. I zrobimy to wszyscy: nie tylko sam urząd, lecz także mieszkańcy gminy. Środki na spłatę długów będą bowiem pochodzić z kwot pozyskiwanych z podatków lokalnych, z oszczędności wykonywanych kosztem naszej społeczności – tłumaczy wójt Krzynowłogi Małej.

Skala nieprawidłowości jest duża, dlatego władze gminy będą chciały powiadomić odpowiednie służby o ujawnionych działaniach niezgodnych z przepisami prawa. Dotyczy to przede wszystkim kwestii finansowych.

Z samymi wynikami audytu mieszkańcy gminy będą mogli zapoznać się już niebawem. – Na pewno przed świętami ukaże się „Krzynica”, czyli nasz gminny periodyk. Tam przedstawimy wszystkie dowody świadczące o skali zadłużenia gminy, a także o działaniach, które mają zapobiec dalszemu zadłużaniu się naszego samorządu – ujawnia wójt.

Na marginesie warto dodać, że nie tylko kwestia audytu była tematem ostatniego spotkania. Poruszone zostały również sprawy bieżące, a w szczególności napawa dróg gminnych. – Udało nam się w niemal 90 procentach uzupełnić ubytki nawierzchni utwardzonych na drogach gminnych. Profilujemy również, w miarę możliwości, nawierzchnie żwirowe. Jednak proszę o wyrozumiałość te sołectwa, gdzie jeszcze nie dotarliśmy. Pamiętamy, tylko sami widzicie, jakie mam możliwości finansowe – poinformował Jerzy Humięcki.

soltysi (1)

soltysi (2)

soltysi (3)

soltysi (4)

soltysi (5)

soltysi (6)

soltysi (7)

UG Krzynowłoga Mała


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments