Konstytucyjny poranek w Ulatowie Adamach

Można rocznicę uchwalenia konstytucji świętować tradycyjnie: z wierszami i formułami znanymi od lat. Można jednak też zorganizować apel „żołnierski” z elementami dramy, który dużo mocniej przemawia do dzieci niż typowe przedstawienia. Tak jak miało to miejsce w Szkole Podstawowej w Ulatowie Adamach.

Apel zorganizowany w poniedziałek, 5 maja, zaczął się od krótkiego przypomnienia o roli majowej konstytucji w historii Polski, Europy i świata. Zaraz potem jednak uczniowie wcielili się w rolę patriotycznej szlachty i mieszczan z końca XVIII wieku, którzy wiwatami i okrzykami przyjęli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ogłaszającego ustanowienie konstytucję.

Sama uroczystość wykroczyła poza tematykę historyczną – wystąpienie przygotowane przez szóstoklasistów zawierało również nawiązania do dzisiejszych przemian w Polsce i poza jej granicami. Dzieci odwołały się też do motywu trudnych rodzinnych rozstań i tęsknot wymuszanych przez liczne boje, które przez dwa wieki były wpisane w historię naszego kraju. Stąd szczególnie wzruszająco zabrzmiała pieśń pt. „Rozkwitały pąki białych róż”, wykonana a capella przez Zuzannę Wódkiewicz z jednoczesną wymowną inscenizacją zaprezentowaną przez uczniów.

Autorką spektaklu była nauczycielka historii w szkole w Ulatowie Adamach Magdalena Morawska.


Gmina Krzynowłoga Mała


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments