KGW z Zielonej reprezentowało województwo mazowieckie w finale Bitwy Regionów

Koło Gospodyń Wiejskich z Zielonej reprezentowało województwo mazowieckie i gminę Krasne w finale Bitwy Regionów w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Koło Gospodyń Wiejskich z Zielonej (gmina Krasne) reprezentowało województwo mazowieckie w finale VIII edycji Konkursu Bitwa Regionów. Gospodynie przygotowały zieleńską szynka z nogą.

Członkowie Jury mieli trudny wybór. Do oceny mieli pyszne dania przyrządzone przez zwycięskie Koła Gospodyń Wiejskich, które pokonały najlepsze koła z powiatów w swoich województwach.

Ostatecznie jury pod przewodnictwem znanego kucharza Karola Okrasy uznało, że pierwsze miejsce przypada Kołu Gospodyń Wiejskich Szaflary z województwa małopolskiego za danie ślebodna jorka z saflarzańskiej dziedziny piecono na zawaterniku. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich “Drużyna sprzed olszyny” w Kudrach z województwa lubelskiego za udziec indyka wronimi uszami i kapustą kiszoną faszerowany, pieczony pod pierzynką z masła, podany z gamzą ziemniaczaną pod skwarkami i ogórkiem kiszonym. Ostatnie miejsce na podium zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Olmoncianki z województwa podlaskiego za polędwiczki wieprzowe z podlaskiego stołu.

Choć gospodynie z KGW Zielona nie stanęły na podium, to trzeba przyznać, że zaszły bardzo daleko. W finale były jedynym KGW z województwa mazowieckiego.

– Mamy już ponad 14 tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich. To naprawdę wielka liczba. Koła świetnie się rozwijają i przeżywają swój renesans – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas uroczystego otwarcia finału Bitwy Regionów. Podkreślił, że ta wielka liczba osób, które współpracują ze sobą i organizują oddolnie, to nasze społeczeństwo obywatelskie.

– Dzisiaj spotykają się tutaj królowe – Koła Gospodyń Wiejskich najlepsze z najlepszych z ponad 3,5 tysiąca, które zgłosiły się do konkursu – mówiła z kolei wiceminister Anna Gembicka.

– Dzisiejsze zmagania to także okazja do podziękowania za waszą codzienną pracę. Jesteście liderkami i liderami w swoich społecznościach. Dziękuję za wasze zaangażowanie, jesteście inspiracją dla nas wszystkich – zwróciła się do gospodyń.

Zwróciła ponadto uwagę, że konkurs jest bardzo ważny ze względu na promocję lokalnego produktu, produktu, z którego przygotowywane są najlepsze potrawy.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments