Inflacja znów sporo w górę. O ile wzrosły ceny w maju?

Jak wynika z najnowszych danych GUS, inflacja w maju wyniosła rdr 13,9 proc. To najwyższy poziom od 1998 roku, czyli od 24 lat. W porównaniu do kwietnia ceny wzrosły o 1,7 proc. Eksperci przewidują, że szczyt inflacji przypadnie na sierpień 2022.

 

W maju 2022 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych według szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do maja 2021 r. o 13,5%, a w stosunku do kwietnia 2022 r. wzrosły o 1,3%.

– Paliwa do prywatnych środków transportu wzrosły w porównaniu do maja 2021 r. o 35,4%, a w stosunku do kwietnia 2022 r. wzrosły o 5,0% – informuje GUS.

 

Ceny nośników energii wg. szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do maja 2021 r. o 31,4%, a w stosunku do kwietnia 2022 r. wzrosły o 3,4%.

Według danych GUS-u w 2021 roku poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę w gospodarstwie domowym wyniósł 2062 zł i był realnie wyższy o 2,2% w porównaniu z 2020 r.

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
26 dni temu

Ważne że TV grają i śpiewają przebrani za kukły są seriale pełne miłości i że ksiądz jeździ na rowerze i ratuje świat,policjantów fest sprawnych co ścigają babcie za handel ogórkami na ulicy wszystko dla gawiedzi aby dobrze im się żyło i oglupiało.Fajne są te promocje kup 4 i gratis 4 jakby nie było można zrobić ceny produktu o 50%. niższej bo jakim cudem można dostać taki sam gratis o tej samej wartości?”Żryj wiecej- kupuj więcej a później lec do apteki po suplement diety”Kredyty no cóz ,kazdy chce mieszkać samemu a nie w domu wielorodzinnym i kultywować tradycje to lecz depresję… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
26 dni temu

Rubel stoi dobrze więc od 1 czerwca w Rosji wzrosną o 10 % emerytury, renty i płaca minimalna. Niemiecki minister od klimatu nie może spać, ponieważ: „Rosja otrzymuje więcej pieniędzy za mniej towarów”. Natomiast Mateusz Morawiecki z żoną zamierzają wystosować do Putina ostrą notę, aby się natychmiast podzielił z nimi „nadmiarowymi zyskami”.
Polacy też powinni się zwrócić do Morawieckich aby się z narodem podzielił „nadmiarowymi działkami”, bo jakby tak sprawiedliwie nasz wspólny majątek rozdzielić, to każdy Polak otrzymałby po Morawieckich jakąś nieruchomość. A im przecież niepotrzebne, bo Mateusz i tak nie ma zielonego pojęcia o ekonomii.