Hakerzy zaatakowali serwer przasnyskiego MOPS-u. Sprawie przyjrzała się ABW

We wtorek Komenda Powiatowa Policji została zaalarmowana o ataku hakerskim na serwer Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu. Czy doszło do wycieku danych osobowych, czy wypłaty świadczeń zostaną wstrzymane?

 

Kiedy dotarły do nas niepokojące wieści o cyberataku na MOPS, natychmiast rozpoczęliśmy ustalanie co się stało. Sprawa wydaje się bardzo poważna, ponieważ zaatakowano jedną z kluczowych jednostek, która obsługuje świadczenia tysięcy mieszkańców miasta, a hakerskie ataki potrafią przysporzyć naprawdę poważnych kłopotów.

Najwyższa Izba Kontroli jeszcze w 2019 r. ustaliła, że dane gromadzone i przetwarzane w bazach i systemach komputerowych urzędów gmin i miast, a także w starostwach są słabo chronione. Na skutek hakerskich ataków, w ciągu tylko dwóch lat (2013-2014), okradziono pięć polskich gmin, w tym gminę Jaworzno na prawie milion złotych.

 

Co zatem stało się w Przasnyszu?

– 23 lutego 2021 r o godz. 12.40 – Dyrektor MOPS w Przasnyszu Joanna Cieślik złożyła zawiadomienie o tym, że serwer na którym pracuje MOPS w Przasnyszu, został zaatakowany przez hakerów, powodując jego zaszyfrowanie – poinformował oficer prasowy KPP w Przasnyszu asp. sztab. Krzysztof Błaszczak.

Ciężar zmierzenia się z naszymi pytaniami wziął na siebie wiceburmistrz Łukasz Machałowski:

– Toczy się postępowanie wyjaśniające, dlatego na tym etapie postępowania samorząd nie chce i nie może komentować tej sprawy. Sprawa jest pod kontrolą, powiadomiono właściwe organy państwowe. Nasza jednostka funkcjonuje w sposób prawidłowy i nie ma żadnego zagrożenia dla ciągłości wykonywanych zadań – usłyszeliśmy od włodarza.

Co innego przekazują nam osoby, związane z miejską instytucją, które informują, że dalej nie mają dostępu do baz danych, co destabilizuje ich pracę. Wiemy jedynie, że nad ustaleniem sprawców cyberataku pracują funkcjonariusze Komedy Powiatowej Policji w Przasnyszu. Udało nam się także nieoficjalnie dowiedzieć, że sprawie przygląda się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Czy wypłaty świadczeń są zagrożone?

Dyrektor MOPS nie ma dziś w pracy, ale w jej imieniu na nasze pytania odpowiedziała kierownik MOPS w Przasnyszu Magdalena Król, która zapewniła, że zaistniała sytuacja nie będzie miała wpływu na wypłatę świadczeń, które zostaną zrealizowane terminowo. Zapewnienie to potwierdził burmistrz Łukasz Chrostowski.

Do tematu wrócimy, mając ogromną nadzieję, że dzień 23 lutego 2021 roku nie będzie miał okazji zapisać się pamiętnymi zgłoskami w historii przasnyskiego samorządu.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik
Użytkownik
2 lat temu

Czy Pani Magdalena Król kierownik mops to ta sama Pani która jest dyrektorem MDKu ?!?!?!

xcx
xcx
2 lat temu
Reply to  Użytkownik

Nie.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
2 lat temu
Reply to  Użytkownik

NIe, to zbieżność nazwisk. Dyrektor MDK nosi obecnie dwuczłonowe nazwisko Król – Piórkowska.

Odbiorca
Odbiorca
2 lat temu
Reply to  Użytkownik

Pani Dyrektor MDK to pani Magdalena Król- Piórkowska

Użytkownik
Użytkownik
2 lat temu
Reply to  Użytkownik

To chyba tylko zbieżnośc nazwiskiem:) a odnośnie sprawy to lepiej jakby się ktoś zajął tym wyżej bo nasza policja to sprawy nie rozwiąże dla nich najważniejsze są mandaty.

WPZ
WPZ
2 lat temu
Reply to  Użytkownik

Pomyśl użytkowniku, czy to byłoby możliwe?

WPZ
WPZ
2 lat temu

CSI Przasnysz już namierza hakerów.

Panie Królowe
Panie Królowe
2 lat temu

To są dwie różne kobiety na wysokich stołkach. Król ma zawsze Władzę 😉.

Jaga
Jaga
2 lat temu

Rozumiem, że wszystkie dane osobowe wyciekły. Pięknie

Syn Zenka
Syn Zenka
2 lat temu
Reply to  Jaga

Wyciekły na pewno choć MOPS się do tego nie przyzna. Współczuję tylko informatykowi pracującemu w urzędzie bo coś mi się wydaje że jest za cienki w uszach i może tego nie ogarnąć.

Kefas
Kefas
2 lat temu
Reply to  Jaga

Najgorsze jest to że w tym praworządnym kraju, wystarczą takie dane jak PESEL, imię i nazwisko aby wziąć na kogoś kredyt. W tym kraju prawo jest tworzone pod oszustów i złodziei!

maxx
maxx
2 lat temu
Reply to  Kefas

Firmy pożyczkowe nawet nie potrafią zweryfikować czy pesel należy do kobiety czy do mężczyzny .. podczas gdy dziecko z 3 klasy potrafiło by to zrobić.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

Jeśli hakerów mają szukać ci sami policjanci, którzy mając telefon w ręku nie za w stanie namierzyć jego właściciela, to nie wróżę sukcesu tej operacji.