Fikcyjna kradzież samochodu, mniej ofiar śmiertelnych wypadków i ponad 20 prób samobójczych – rok 2021 w policyjnych statystykach

Mniej ofiar śmiertelnych na drogach, dużo prób samobójczych oraz fikcyjna kradzież samochodu – tak wyglądał 2021 roku w policyjnych statystykach. Rozmawiamy z komendantem Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu, Tomaszem Łysiakiem.

 

Jak się okazuje w ubiegłym roku na drogach powiatu przasnyskiego policja odnotowała dokładnie taką samą liczbę wypadków jak w roku 2020. Spadła natomiast liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym – w ubiegłym roku policja odnotowała 2 ofiary śmiertelne, podczas gdy w 2020 na drogach powiatu zginęło aż 10 osób.

Jednym z miejsc, na którym dość często dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń drogowych, było skrzyżowanie w Krzynowłodze Małej. Najczęstszą przyczyną był fakt, że kierowcy jadący trasą Janowo – Przasnysz nie zatrzymywali się przed skrzyżowaniem, pomimo umieszczonego tam znaku STOP.

 

– To jest po prostu gapiostwo. Tego nie da się inaczej wytłumaczyć. Ta droga jest cały czas prosta, nie jest jakaś skomplikowana. Owszem biegnie pod górkę, ale uważam, że jeżeli kierowca jedzie z normalną prędkością, to bez problemu zobaczy znaki. Czasami do prędkości dochodzi też zapewne zmęczenie czy zamyślenie i wypadek gotowy –  komentuje komendant.

 

106 pijanych kierowców i 23 próby samobójcze

Powiat przasnyski jest jednym z przodujących w naszym subregionie, jeśli chodzi o przypadki prób samobójczych i wynikających z nich zgonów. W 2021 roku podjęte zostały 23 próby samobójcze – 16 zakończyło się śmiercią. Najczęstszym sposobem w jakim były popełniane samobójstwa było powieszenie się, ale zdarzyły się także przypadki zatrucia gazem, zatruciem środkami chemicznymi i lekami oraz skok z wysokości.

Poprzedni rok to także 1088 stwierdzonych przestępstw, o 20 mniej, niż w roku 2020. Jak informuje policja blisko 86% z nich zostało wykrytych:

  • przestępstwa kryminalne – 766 (o 161 mniej niż w roku 2020, 84% wykrytych)
  • kradzieże, kradzieże samochodów, włamania, bójki, pobicia itp. – 227 (o 21 więcej niż 2020 roku, 64% wykrytych).

 

W 2021 roku została rozbita grupa, która na terenie naszego regionu kradła samochody luksusowe. Składała się z członków grupy warszawskiej i pułtuskiej. Od tego momentu był spokój, który został zaburzony w 2022 roku, kiedy to łupem złodziei padło kilka luksusowych samochodów marki Mercedes, w tym jeden na terenie gminy Jednorożec.

 

– Od około miesiąca kradzieże ustały. Nie wiem, czy jest to spowodowane tym, że doszło do zamknięcia jakiejś grupy w innym regionie naszego kraju, czy był to jakiś, tak zwany jednorazowy wyskok na teren północnego Mazowsza – stwierdza komendant.

Z kradzieżami aut wiązał się jeszcze jeden incydent – fikcyjne wyłudzenie odszkodowania. Do takiego zdarzenia doszło w roku ubiegłym na terenie gminy Krzynowłoga Mała. Przasnyscy policjanci długo pracowali nad tą sprawą. Współpracując z firmą ubezpieczeniową, udało się im udowodnić przestępstwo.

– W tym przypadku sprawcy przyznali się, że próbowali wyłudzić pieniądze i do żadnej kradzieży nie doszło. W rolę wchodziły bardzo duże pieniądze. Pomogło szczegółowe badanie kluczyków. Jeśli system wykaże, że kolejnego dnia, po zgłoszeniu kradzieży, kluczyki były używane w danym samochodzie, wtedy zachodzi podejrzenie o wyłudzeniu pieniędzy – dodaje.

Sprawcy zostali zatrzymani i postawiono im zarzuty fikcyjnej kradzieży samochodu oraz próby wyłudzenia odszkodowania.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jar3k
Jar3k
8 miesięcy temu

A jak statystyki odnośnie mandatów za maseczki? Skoro nakaz przestaje obowiązywać za tydzień to czy zostały już wyciągnięte konsekwencje od uczestników otwarcia inkubatora w Zdziwóju?