Ferie zimowe z finałem na przysiędze wojskowej

Początek 2023 roku stał się wyjątkowy dla mazowieckiej Brygady, bo w jej szeregi wstąpiło ponad stu nowych ochotników. Żołnierze złożyli przysięgę wojskową na Rynku Mariackim w Węgrowie. Po uroczystości, na zgromadzonych gości czekał pokaz sprzętu wojskowego, grochówka oraz stanowiska informacyjne.

 

W sobotę odbyła się wyjątkowa uroczystość. Szeregi 5MBOT zasiliło ponad 100 żołnierzy – ochotników. Nowi terytorialsi złożyli przysięgę na sztandar Brygady, a słowa roty wypowiadali z tym większą dumą i wzruszeniem, bo w obecności licznie zgromadzonych rodzin i przyjaciół. Dla wszystkich uroczystość była zwieńczeniem wielu starań i spełnieniem marzeń, a równocześnie początkiem niezwykłej, żołnierskiej drogi.

Na wstąpienie w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady OT zdecydował się wnuk Henryka Niedziałkowskiego pseudonim „Huragan”, który walczył w oddziałach patrona ciechanowskiej Brygady.

– Dla mnie bycie żołnierzem jest kontynuacją woli dziadka i podtrzymywaniem jego ducha, zaciekle walczącego za wolną i niepodległą Ojczyznę – powiedział  wnuk „Huragana”.

 

Przysięga była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego w ramach „Ferii z WOT”. Przeważającą grupą byli uczniowie i studenci, którzy wykorzystali przerwę w nauce na wojskowe przeszkolenie. Wśród nowych ochotników Terytorialnej Służby Wojskowej był również instruktor strzelectwa sportowego, grafik komputerowy, mechanik, agent nieruchomości, geodeta, rolnik, strażak OSP oraz kurier Poczty Polskiej.

Terytorialsi z 53. batalionu lekkiej piechoty 5MBOT przygotowali stoiska informacyjne. Osoby rozważające służbę w WOT miały możliwość bezpośredniego uzyskania szczegółowych informacji, dotyczących zasad rekrutacji i jej poszczególnych etapów. Na stoiskach przygotowanych przez terytorialsów można było zobaczyć indywidualne wyposażenie oraz sprzęt, jakim na co dzień dysponuje lekka piechota,  zjeść żołnierską grochówkę, a także zrobić pamiątkowe zdjęcie w wojskowym kamuflażu.

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Spostrzegawczy
Spostrzegawczy
9 miesięcy temu

A ZUS służbę wojskową naliczy jako najniższą do emerytury.

Dyzma
Dyzma
9 miesięcy temu
Reply to  Spostrzegawczy

Pieprzysz głupoty