Dziś 400 maturzystów z powiatu przasnyskiego przystąpiło do egzaminu z języka polskiego

400 osób z terenu powiatu przasnyskiego przystąpiło do tegorocznego egzaminu maturalnego. Wśród lektur był „Pan Tadeusz” i „Noce i dnie”.

 

Dziś, 4 maja o godz. 9.00 rozpoczęły się egzaminy maturalne. Jako pierwszy, uczniowie zdają egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym.

W Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu do matury przystąpiło 121 osób. Wśród nich byli również uczniowie z klas licealnych z lat ubiegłych. W Zespole Szkół Powiatowych im. St. Wł. Reymonta w Chorzelach egzamin maturalny dziś pisało 47 uczniów.

Do egzaminu z języka polskiego zasiadło także 202 abiturientów Zespołu Szkół Powiatowych im. H. Sucharskiego w Przasnyszu. Wśród nich: 88 uczniów liceów profilowanych, 107 uczniów techników, a także 6 uczniów z lat ubiegłych oraz jedna osoba, który zdawała go indywidualnie.

 

W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym do matury przystąpiło 30 osób.

Tegoroczni maturzyści to bardzo szczególny rocznik, gdyż z powodu pandemii większość nauki w szkole średniej spędzili w swoich domach, podczas zdalnych lekcji. To z kolei doprowadziło do podjęcia przez ministra edukacji decyzji o okrojeniu materiału wymaganego na maturze.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym trwał 170 minut i składał się z dwóch części. Absolwenci musieli rozwiązać test oraz napisać tekst własny.

Tematy maturalne na egzaminie z języka polskiego:

  1. „Czym dla człowieka jest tradycja” na podstawie „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza
  2. „Relacja z drugim człowiekiem jako źródło szczęścia” w odniesieniu do „Nocy i dni” autorstwa Marii Dąbrowskiej
  3. Interpretacja wiersza „Najkrótsza definicja człowieka” Józefa Barana

 

Już jutro, 5 maja tegoroczni abiturienci podejdą do egzaminu z matematyki, a w piątek, 6 maja do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments