Dostali średnio powyżej 10 tys. zł wyrównania emerytury.

Prawie 7400 mazowieckich emerytów z rocznika 1953 otrzymało wyrównanie świadczenia. Średnio do wypłaty przekazano między 10 a 12 tys. zł.

 

W lipcu 2020 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób, które urodziły się w 1953 roku. Wprowadza ona możliwość korzystnego obliczenia emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Chodzi o osoby urodzone w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Przepis dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

ZUS przeliczył już ponad 100 tys. emerytur osób z rocznika 1953 r. Aż 96 proc. spraw dotyczyło kobiet. Emerytura osób urodzonych w 1953 r. wzrosła przeciętnie o 260 zł. Z rozpatrzonych spraw dotyczących przeliczenia świadczenia osób z rocznika 1953 wynika, że wyrównanie emerytury otrzymało 68,2 tys. osób. Łączna kwota wyrównania to 749 mln zł.

 

Mazowieckie oddziały ZUS także wyrównały emerytury

Ze zmiany przepisów skorzystało na Mazowszu 7 365 emerytów. W zależności od regionu średnia kwota wyrównania wyniosła od 10 do 10,5 tys. złotych dla oddziałów spoza Warszawy (Płock, Radom, Siedlce), oraz ponad 11 tys. zł dla trzech warszawskich oddziałów ZUS.

Osoba, która pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, mogła złożyć wniosek o emeryturę powszechną w ciągu 6 miesięcy od wejścia przepisów w życie, czyli najpóźniej do 11 stycznia 2021 r. Dzięki temu Zakład wyliczył świadczenie na korzystniejszych zasadach. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Osoba, która ma już przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, nie musiała składać wniosku. ZUS z urzędu przeliczył wysokość emerytury powszechnej na podstawie nowych przepisów.

 


 

Źródło Piotr Olewiński
Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maluch
Maluch
2 lat temu

byli sędziowie, prokuratorzy, wojskowa i policyjna wierszuszka, czyli funkcjusze poprzedniego reżimu zacierają ręce…

emerytka 1953
emerytka 1953
2 lat temu

A co z tymi ermerytami rocznik 1953, którzy nic nie dostali? Czemu o nich nikt nie pisze