Dorota Kawiecka z przasnyskiego Medyka o zawodzie opiekuna medycznego

„Opiekun medyczny to zawód, którego przyszłość na pewno nie jest zagrożona, to zawód na miarę dzisiejszych czasów, w których tak ważne jest pochylenie się nad drugim człowiekiem” – publikujemy artykuł Doroty Kawieckiej, nauczycielki przedmiotów zawodowych na kierunku opiekun medyczny.

 

Kiedy jesteśmy młodzi, zdrowi, niezależni, często nie zauważamy wielowymiarowej troski, którą otaczają nas rodzice, dziadkowie i osoby najbliższe. Przygotowanie posiłków, zmiana pieluch, spacer, zabawa, czytanie książki, dobre słowo w potrzebie wydają się nam normalną koleją rzeczy.

Następnie, w dorosłym życiu, pracujemy, wychowujemy dzieci, spełniamy marzenia, często realizujemy się na wielu płaszczyznach i zupełnie nie myślimy o tym, że możemy kiedyś znów potrzebować tej troski drugiej osoby. Tymczasem jeden tydzień, dzień, a nawet chwila mogą sprawić, że nasze życie stanie się trudne, smutne, często jeszcze okraszone bólem i cierpieniem. Coraz częściej przekonujemy się, że pomoc otrzymujemy wtedy od obcych nam ludzi. Ludzie ci wybrali zawód, który jest zawodem zaufania publicznego i wymaga wielu kompetencji personalnych i społecznych. Ten zawód to powołanie; opiekun jest często dla pacjenta/podopiecznego jedyną osobą, do której może się zwrócić oczekując zrozumienia i wsparcia.

 

„Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.”

„Opiekunowie medyczni może nie są aniołami, ale są najlepszymi istotami zaraz po nich” – to słowa anonimowego pacjenta. Praca opiekuna medycznego to praca z człowiekiem, którego samodzielność jest ograniczona, kontakt z nim utrudniony, a poczucie lęku, który wtedy towarzyszy sprawia, że niezbędna staje się znajomość ludzkich zachowań w chorobie, objawów tej choroby jak również umiejętna obserwacja pacjenta/podopiecznego od chwili przejęcia nad nim opieki.

Opiekun medyczny to zawód, którego przyszłość na pewno nie jest zagrożona, to zawód na miarę dzisiejszych czasów, w których tak ważne jest pochylenie się nad drugim człowiekiem.

Kształcenie w tym zawodzie trwa trzy semestry. Nasza szkoła oprócz tego, że dysponuje nowocześnie wyposażonymi pracowniami, zapewnia zdobycie potrzebnej wiedzy i umiejętności praktycznych, daje słuchaczom coś, co jest bezcenne, zarówno w życiu jak i wybranym przez nich zawodzie: ogromną życzliwość i niepowtarzalną atmosferę, którą tworzą również sami słuchacze. Oni sami, pytani o motywy podjęcia nauki oraz korzyści z tego płynące odpowiadają tak:

  • „szkoła utwierdziła mnie w przekonaniu, że pomoc osobom chorym może dać dużo satysfakcji”,
  • „ważną rzeczą było dla mnie poznanie nowych osób i odpoczynek od natłoku życia codziennego”,
  • „Medyk to nie tylko szkoła, to koleżanki, nauczyciele…..to nowe umiejętności, dzięki którym mogę nieść pomoc potrzebującym”,
  • „w tej szkole kończę drugi kierunek i polecam z całego serca; miła atmosfera i profesjonalni wykładowcy”,
  • „byłam załamana przed 30 urodzinami….W Medyku uczył się mój mąż, bardzo dobrze wspomina wykładowców i spędzony tam czas. Wybrałam ten kierunek ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje i wiem, że nasz zawód będzie potrzebny i doceniany”.
  • „chciałam zmienić pracę i udało się. Pracuję już w zawodzie i nowe, rozszerzone umiejętności pozwalają mi bardziej profesjonalnie zaopiekować się chorym. Poza tym poznanie nowych ludzi, nawiązanie relacji – bezcenne!”

 

Opiekun medyczny jest jednym z najbardziej perspektywicznych zawodów w dzisiejszych czasach. Ta praca jest doskonałym wyborem dla osób chcących związać swoją przyszłość z niesieniem pomocy. To praca z człowiekiem, którego samodzielność jest bardzo ograniczona, a rolą opiekuna jest zaspokajanie jego podstawowych potrzeb życiowych, dbałość o bezpieczeństwo i utrzymywanie aktywności. Aby móc to robić, niezbędna jest wszechstronna wiedza o czynnikach determinujących utrzymanie optymalnego stanu zdrowia, a także wysoki poziom umiejętności wykonywania czynności opiekuńczych.

Opiekun medyczny rozpoznaje i rozwiązuje problemy opiekuńcze osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku. Jest osobą, która pomaga swoim podopiecznym zaspokajać potrzeby biologiczne oraz społeczne. Opiekun medyczny nie tylko pomaga personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, ale jednocześnie wspiera pacjenta. Podczas świadczenia usług z zakresu opieki nad pacjentem, opiekun medyczny podejmuje współpracę z zespołem medycznym oraz terapeutycznym. Opiekun medyczny to zawód zaufania publicznego. Niezbędne są więc u niego kompetencje personalne i społeczne.

Mówi się, że opiekun medyczny to nie tylko praca, ale i powołanie,  gdyż osoba zamierzająca pracować w tym zawodzie musi mieć określone cechy, takie, jak: wyrozumiałość, empatia oraz cierpliwość. Opiekun często jest dla pacjenta  kimś więcej, niż tylko pracownikiem wykonującym procedury higieniczne i pielęgnacyjne. Często jest jedynym człowiekiem, do którego podopieczny może zwrócić się z problemami, oczekując zrozumienia i wsparcia. Opiekun medyczny to zawód na miarę dzisiejszych czasów, w których tak ważne jest pochylenie się nad drugim człowiekiem.

 

Zapraszamy do Medycznej Szkoły Policealnej w Przasnyszu, gdzie możesz zacząć naukę w klasie Opiekuna Medycznego. Szkoła jest bezpłatna, dla absolwentów szkół średnich, z maturą lub bez. Zapoznaj się z naszą ofertą na www.medykprzasnysz.pl lub zadzwoń 756 30 51.

 

 

Dorota Kawiecka

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
18 dni temu

Z czystym sumieniem mogę polecić tą szkołę i ten kierunek chociaż na codzień mam kontakt z opieką nad niepełnosprawnym synem to poszerzyłam swoją wiedzę dzięki uczącym w tej szkole nauczycielkom ale też na praktyce w szpitalu . Wniosek też jest taki że wiedzę można zdobywać nie zależnie od wieku 🙂