Dom do 70 mkw po nowym roku będzie można wybudować bez zezwolenia

Pod koniec października prezydent RP, Andrzej Duda podpisał ustawę, dającą możliwość budowania domów do 70 metrów kwadratowych bez zezwolenia. Program wchodzi w życie 3 stycznia 2022.

 

Program jest skierowany do rodzin, które na własne potrzeby mieszkaniowe marzą o postawieniu małego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego domu o powierzchni zabudowy do 70 mkw. Domy te mają być niewielkie i o prostej konstrukcji.

Według programu od 3 stycznia 2022 roku do wybudowania takiego domu nie będzie potrzeba zatrudniać kierowników budowy, ani prowadzić jej dziennika. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego warunki zabudowy będą wydawane w terminie do 21 dni.

 

Warto dodać, że organ administracji architektoniczno – budowlanej nie będzie mógł zgłosić sprzeciwu do zgłoszonej przez inwestora budowy, a inwestor będzie mógł do niej przystąpić zaraz po doręczeniu organowi administracji takiego zgłoszenia.

Osoba zgłaszająca inwestycję będzie musiała złożyć oświadczenie, w którym poinformuje, że planowana budowa jest prowadzona przez siebie, aby zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe oraz przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową, w przypadku kiedy nie zostanie ustanowiony kierownik budowy.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments