Czym jest umowa rezerwacji najmu mieszkania?

Znalezienie mieszkania idealnego wcale nie jest proste. Nic więc dziwnego, że wiele osób, którym udało się natrafić na tę właściwą ofertę, chce mieć gwarancję, że nikt ich nie uprzedzi. Warto wówczas zdecydować się na podpisanie umowy rezerwacji najmu lub przedwstępnej umowy najmu. To dokument, który zabezpiecza obie strony przyszłej transakcji. Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie informacje powinny znaleźć się w treści takiej umowy?

Co powinna zawierać umowa rezerwacji najmu mieszkania? Istnieje kilka kluczowych punktów, o których przeczytasz poniżej. Aby mieć pewność, że niczego nie pominiesz, skorzystaj z gotowego wzoru, który znajdziesz pod linkiem, tak przygotowany wzór umowy rezerwacji najmu mieszkania wystarczy jedynie wypełnić właściwymi danymi najemcy i wynajmującego.

 

Umowa rezerwacyjna najmu mieszkania – co to jest?

Warto rozpocząć od odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest umowa rezerwacji najmu mieszkania. Mówiąc najprościej, jest to dokument, w którym sprzedawca zobowiązuje się zarezerwować daną nieruchomość konkretnemu zainteresowanemu. Metoda ta wykorzystywana jest głównie na rynku pierwotnym w kontekście zakupu mieszkania deweloperskiego, coraz częściej jednak wykorzystanie umowy rezerwacyjnej dotyczy także najmu.

Wyróżnić można dwa rodzaje umowy rezerwacyjnej. Są to:

  • czysta umowa rezerwacyjna – pozbawiona elementów umowy przedwstępnej,
  • umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej.

Pierwszy przypadek jest mniej zobowiązujący: w przypadku zerwania umowy właściciel mieszkania i potencjalny najemca nie ponoszą konsekwencji – ten drugi może jedynie utracić wpłaconą kaucję. Elementy umowy przedwstępnej zobowiązują natomiast do zawarcia w określonym terminie właściwej umowy najmu.

 

Treść umowy rezerwacyjnej

Umowa rezerwacyjna mieszkania powinna zawierać kilka istotnych punktów – są one uwzględnione we wzorze, z którego warto skorzystać.

Najważniejsze informacje, to:

  • miejsce i data podpisania umowy,
  • wyszczególnione strony umowy,
  • lokalizacja rezerwowanego mieszkania oraz szczegóły na jego temat, na przykład powierzchnia lokalu,
  • rodzaj najmu: zwykły, okazjonalny, instytucjonalny,
  • wysokości opłat,
  • data zawarcia właściwej umowy oraz data udostępnienia lokalu.

Warto określić także sposób regulowania opłaty. Dodatkowo w interesie najemcy leży zobowiązanie właściciela do niepodnoszenia czynszu w określonym czasie.

 

Zadatek czy zaliczka?

Zadatek na poczet umowy najmu to nie to samo, co zaliczka wpłacana przed podpisaniem umowy. Zgodnie z definicją, zaliczka zawsze wraca do wpłacającego. W tym przypadku nawet jeśli najemca nie wywiąże się z umowy, ma prawo żądać zwrotu pieniędzy. Inaczej przy zadatku – ten przepada.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ewunia
ewunia
2 lat temu

A w Ciechanowie otwierają Hopa Park – Park Trampolin

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  ewunia

No i wynajmują tam mieszkania 🤔?

Kacper Domański
Kacper Domański
2 lat temu

Szkoda, że dopiero teraz trafiłem na ten artykuł, bo potrzebowałem wzór takiej umowy w tamtym miesiącu :/