Czy odżywki białkowe mogą być stosowane na redukcji?

Redukcja masy ciała utożsamiana jest przez wiele osób z odchudzaniem. Faktycznie pozornie polega to na tym samym procesie i chodzi o zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Jednak najistotniejszą i najprostszą różnicą jest aktywność fizyczna. Jest ona niezbędna przy redukcji masy ciała, natomiast przy odchudzaniu może po prostu zapewnić lepsze efekty, a nie jest wymagana. Można stosować dietę odchudzającą i przy tym nie ćwiczyć, co oczywiście nie zagwarantuje tak dobrych efektów, jednak wciąż jest możliwe.

 

Zatem jeśli chcemy zredukować naszą masę ciała to po prostu będziemy wykonywać aktywność fizyczną, biegać, chodzić na siłownię, pływać na basenie itp. Oczywiście odpowiednia dieta także będzie tutaj bardzo istotna i warto o niej wspomnieć. Wykonując aktywność fizyczną, nasz organizm będzie miał nieco inne potrzeby, niż na diecie odchudzającej, a to przekłada się na możliwość, a czasami także konieczność, stosowania odżywek treningowych. Jakich? Także tych kojarzących się bezpośrednio z … budowaniem masy ciała.

 

Dlaczego białko jest istotne w redukcji masy ciała?

Białko jest podstawowym budulcem mięśni i jest istotne w każdego rodzaju diecie, bez względu na to, czy jest to dieta redukcyjna, odchudzająca, na zbudowanie masy ciała, czy jakakolwiek inna. Każdy ma inne, dzienne zapotrzebowanie na białko, na które składa się wiele różnych czynników. Zaspokajając je, dostarcza się do organizmu odpowiednie ilości protein, które mają zapewnić prawidłowe funkcjonowanie całego ciała, a to oznacza m.in. ochronę masy mięśniowej przed rozpadem. Jest to szczególnie istotne, w przypadku redukcji masy ciała.

Wszystko z uwagi na fakt, że podczas wysiłku fizycznego organizm zużywa określone zasoby, aby wykonywać ćwiczenia. Jeśli nie są one dostarczane w pożywieniu, organizm nie tylko spala tkankę tłuszczową, ale może potrzebować także białka z mięśni. Jeśli je potrzebuje, to sobie je weźmie, a nasza tkanka mięśniowa będzie się rozpadać, powodując popularne spadki mięśni. To właśnie z tego powodu białko jest tak istotne. Aby wykonywane ćwiczenia nie polegały tylko na spalaniu tkanki tłuszczowej, ale także na budowaniu masy mięśniowej. Stąd też coraz chętniej są stosowane odżywki białkowe przy diecie redukcyjnej, które ułatwiają dostarczanie dużych ilości białka w diecie każdego dnia.

 

Skąd wiedzieć jaką ilość białka przyjmować na redukcji?

Białko jest także istotne na redukcji masy ciała z innego względu. Odżywka białkowa pozwala zapewnić także uczucie sytości, a dzięki temu możemy mieć łatwiej w utrzymywaniu planu żywieniowego i wstrzymywaniu się od podjadania. Jednak aby było to możliwe, trzeba dostarczać odpowiednio wyższe ilości białka, niż zalecane minimum do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyjmuje się, że w normalnej sytuacji, zapotrzebowanie na białko wynosi ok. 1 grama na 1 kilogram masy ciała. Natomiast przy budowaniu masy mięśniowej, trzeba odpowiednio zwiększyć te ilości np. do 2 gram na 1 kilogram wagi.

Identycznie będzie w przypadku diety redukcyjnej, z tym że kluczowe będzie tutaj odpowiednie liczenie kalorii, trzymanie się planu żywieniowego itp. Oczywiście to, że często zaleca się takie ilości, nie oznacza, że jest to uniwersalna, bardzo dobra rada. Każdy organizm jest inny zatem wciąż należy się obserwować, a w przypadku białka najlepiej będzie monitorować sytuację układu trawiennego. Jeśli wystąpią jakieś niepokojące objawy, należy stopniowo zmniejszać przyjmowane ilości białka każdego dnia. Stąd też warto zaznaczyć, że najbezpieczniej jest skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednią dzienną dawkę protein.

Oczywiście należy też się stosować do zaleceń producenta, tak jak w przypadku innych suplementów diety. Sklepy z odżywkami mają w swojej ofercie ogromne ilości różnego rodzaju odżywek białkowych, a także innych suplementów, które będą świetnie sprawdzały się na redukcji masy ciała. Jeśli taki jest Twój cel treningowy, przyjrzyj się ich ofercie, a z pewnością znajdziesz jakieś wartościowe wsparcie dla swojego organizmu.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments