Czy na terenie powiatu przasnyskiego powstaną grzebowiska ptaków? Sprawdziliśmy w Inspektoracie Weterynarii

Jakiś czas temu informowaliśmy o planach utworzenia na terenie gminy Czernice Borowe grzebowiska martwego drobiu, uśmierconego w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Powstanie takich grzebowisk w naszej okolicy skutecznie zablokowały intensywne protesty mieszkańców, rolników oraz branżowej Solidarności, ale widmo powstawania takich miejsc nadal nad nami ciąży.

 

W 2021 r. w Polsce wyznaczono 337 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Ostatnie z nich zostało stwierdzone 22 czerwca 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano ponad 7.000 rzeźnych indyków. Od początku roku, tylko na terenie województwa mazowieckiego, zidentyfikowano 127 ognisk HPAI, obejmujących ponad 7,5 miliona sztuk drobiu.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI. Drób jest zabijany, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone. Stąd też apel wojewody do starostów, wójtów i burmistrzów o utworzenie w każdej gminie grzebowiska martwych ptaków, przeciw czemu protestowali mieszkańcy.

 

Obszary zagrożone w powiecie przasnyskim, zapowietrzone w mławskim i makowskim

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego z 17 czerwca br., za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypą ptaków (HPAI) na terenie powiatu przasnyskiego uznano: w gminie Czernice Borowe miejscowości: Zembrzus Wielki, Żebry-Kordy, Żebry-Idźki, Czernice Borowe, Nowe Czernice, Kuskowo, Jabłonowo, Dzielin, Chrostowo-Zalesie, Chrostowo Wielkie, Wyderka, Kownaty i Szczepanki, zaś w gminie Przasnysz miejscowości: Fijałkowo, Helenowo Stare, Helenowo Nowe i Józefowo.

Obszarem zapowietrzonym jest m.in. – sąsiadująca z powiatem przasnyskim – gmina Płoniawy-Bramura, a konkretniej jej część. Chodzi o miejscowości: Nowy Podoś, Stary Podoś, Zawady Dworskie i Zawady Huta. Obszar zapowietrzony wyznaczono także w gminie Krasnosielc w miejscowościach: Krasnosielc Leśny, Sulicha, Wola-Józefowo i Wola Włościańska.

Nie inaczej jest w powiecie mławskim, gdzie za zapowietrzone uznano miasto Mława, gminy Radzanów, Strzegowo, Szreńsk i Wiśniewo. Obszar zapowietrzony jest także w gminie w gminie Stupsk miejscowościach: Wola-Kolonia, Wola Szydłowska i Wyszyny Kościelne. W gminie Lipowiec Kościelny w miejscowościach: Łomia i Parcele Łomskie, a w gminie Szydłowo w miejscowościach: Szydłówek, Trzcianka, Szydłowo, Trzcianka-Kolonia, Marianowo, Pawłowo i Giednia.

 

Konieczny ubój w zakładach komercyjnych

Na obszarach zapowietrzonych wojewoda nakazał ubój lub uśmiercanie prewencyjne drobiu, utrzymywanego w zakładach komercyjnych, i zakaz trzymania ptaków w takich zakładach.

Jak udało nam się ustalić w Głównym Inspektoracie Weterynarii, na terenie powiatu przasnyskiego nie znajduje się i nie jest aktualnie planowane utworzenie grzebowiska martwych zwierząt.

Co więcej, okazało się, że presja społeczności, które sprzeciwiają się organizacji grzebowisk na ich terenie, ma sens. Jak bowiem wyjaśnił GIW:

– Martwe ptaki, pochodzące z ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, zostały przekazane w ramach dostępnych mocy przerobowych do uprawnionych i wyznaczonych przedsiębiorstw sektora utylizacyjnego. Nie doszło do ani jednego przypadku zagrzebania martwego drobiu, pochodzącego z ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków na utworzonym do tego celu grzebowisku.

Co będzie w przyszłości? Nie wiadomo, dlatego warto trzymać rękę na pulsie.

– Sposób zagospodarowania martwych ptaków jest każdorazowo określany indywidualnie i zależy od konkretnych ognisk – podsumował Główny Inspektorat Weterynarii.

 

M. Jabłońska

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ANDRZEJ
ANDRZEJ
25 dni temu

Dobrze byłoby by grzebowiska takie powstawały tam gdzie istnieją fermy drobiu. Raz ,że nie przewozi się zarażonego truchła na inny teren ,dwa ryzyko i “przyjemność posiadania grzebowiska ” mają ci co czerpią zysk z posiadania fermy. Dlaczego niby miałoby być tak ,że dochód ma jedna gmina a ryzyko ponosi inna ?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
25 dni temu
odpowiada  ANDRZEJ

Racja. Ale w naszej gminie kurniki też się już chyba rozpanoszyły.