Czy na terenie powiatu przasnyskiego powstaną grzebowiska ptaków? Sprawdziliśmy w Inspektoracie Weterynarii

Jakiś czas temu informowaliśmy o planach utworzenia na terenie gminy Czernice Borowe grzebowiska martwego drobiu, uśmierconego w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Powstanie takich grzebowisk w naszej okolicy skutecznie zablokowały intensywne protesty mieszkańców, rolników oraz branżowej Solidarności, ale widmo powstawania takich miejsc nadal nad nami ciąży.

 

W 2021 r. w Polsce wyznaczono 337 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Ostatnie z nich zostało stwierdzone 22 czerwca 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano ponad 7.000 rzeźnych indyków. Od początku roku, tylko na terenie województwa mazowieckiego, zidentyfikowano 127 ognisk HPAI, obejmujących ponad 7,5 miliona sztuk drobiu.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI. Drób jest zabijany, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone. Stąd też apel wojewody do starostów, wójtów i burmistrzów o utworzenie w każdej gminie grzebowiska martwych ptaków, przeciw czemu protestowali mieszkańcy.

 

Obszary zagrożone w powiecie przasnyskim, zapowietrzone w mławskim i makowskim

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego z 17 czerwca br., za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypą ptaków (HPAI) na terenie powiatu przasnyskiego uznano: w gminie Czernice Borowe miejscowości: Zembrzus Wielki, Żebry-Kordy, Żebry-Idźki, Czernice Borowe, Nowe Czernice, Kuskowo, Jabłonowo, Dzielin, Chrostowo-Zalesie, Chrostowo Wielkie, Wyderka, Kownaty i Szczepanki, zaś w gminie Przasnysz miejscowości: Fijałkowo, Helenowo Stare, Helenowo Nowe i Józefowo.

Obszarem zapowietrzonym jest m.in. – sąsiadująca z powiatem przasnyskim – gmina Płoniawy-Bramura, a konkretniej jej część. Chodzi o miejscowości: Nowy Podoś, Stary Podoś, Zawady Dworskie i Zawady Huta. Obszar zapowietrzony wyznaczono także w gminie Krasnosielc w miejscowościach: Krasnosielc Leśny, Sulicha, Wola-Józefowo i Wola Włościańska.

Nie inaczej jest w powiecie mławskim, gdzie za zapowietrzone uznano miasto Mława, gminy Radzanów, Strzegowo, Szreńsk i Wiśniewo. Obszar zapowietrzony jest także w gminie w gminie Stupsk miejscowościach: Wola-Kolonia, Wola Szydłowska i Wyszyny Kościelne. W gminie Lipowiec Kościelny w miejscowościach: Łomia i Parcele Łomskie, a w gminie Szydłowo w miejscowościach: Szydłówek, Trzcianka, Szydłowo, Trzcianka-Kolonia, Marianowo, Pawłowo i Giednia.

 

Konieczny ubój w zakładach komercyjnych

Na obszarach zapowietrzonych wojewoda nakazał ubój lub uśmiercanie prewencyjne drobiu, utrzymywanego w zakładach komercyjnych, i zakaz trzymania ptaków w takich zakładach.

Jak udało nam się ustalić w Głównym Inspektoracie Weterynarii, na terenie powiatu przasnyskiego nie znajduje się i nie jest aktualnie planowane utworzenie grzebowiska martwych zwierząt.

Co więcej, okazało się, że presja społeczności, które sprzeciwiają się organizacji grzebowisk na ich terenie, ma sens. Jak bowiem wyjaśnił GIW:

– Martwe ptaki, pochodzące z ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, zostały przekazane w ramach dostępnych mocy przerobowych do uprawnionych i wyznaczonych przedsiębiorstw sektora utylizacyjnego. Nie doszło do ani jednego przypadku zagrzebania martwego drobiu, pochodzącego z ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków na utworzonym do tego celu grzebowisku.

Co będzie w przyszłości? Nie wiadomo, dlatego warto trzymać rękę na pulsie.

– Sposób zagospodarowania martwych ptaków jest każdorazowo określany indywidualnie i zależy od konkretnych ognisk – podsumował Główny Inspektorat Weterynarii.

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ANDRZEJ
ANDRZEJ
2 lat temu

Dobrze byłoby by grzebowiska takie powstawały tam gdzie istnieją fermy drobiu. Raz ,że nie przewozi się zarażonego truchła na inny teren ,dwa ryzyko i „przyjemność posiadania grzebowiska ” mają ci co czerpią zysk z posiadania fermy. Dlaczego niby miałoby być tak ,że dochód ma jedna gmina a ryzyko ponosi inna ?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  ANDRZEJ

Racja. Ale w naszej gminie kurniki też się już chyba rozpanoszyły.