Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Przasnyszu.

W środę 16 grudnia, o godz. 17.00 na Rynku Miejskim Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przekazane władzom Przasnysza. Światło zostanie odebrane przez burmistrza Łukasza Chrostowskiego.

 

Mieszkańcy Przasnysza z kolei, będą mogli odebrać Światło w niedzielę 20 grudnia w godz. 10 -16 w następujących miejscach:

  • kościół Farny (po mszy św.)
  • kościół Ojców Pasjonistów (po mszy św.)
  • kościół Chrystusa Zbawiciela (po mszy św.)
  • Dom Harcerza (ul. Czeladnicza 8)
  • Hufiec (ul. Marii Dąbrowskiej 1 – piwnica)
  • okolice Galerii Stokrotka
  • okolice nowej Biedronki (ul. J. Piłsudskiego)

Harcerze proszą o przygotowanie własnych lampionów lub zniczy.

Betlejemskie Światło Pokoju pochodzi z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Od wiecznie płonącego tam ognia, co roku odpala się jedną małą świeczkę, zaś jej płomień jest następnie przekazywany i niesiony przez skautów, w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty.

W 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

W Polsce akcję od 1991 prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich. Potem światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich. Polscy harcerze przekazują światło również do wschodnich sąsiadów – do Rosji, na Litwę, Białoruś, Ukrainę. Czasami na zachód Niemiec i na północ Danii.

W tym roku do Przasnysza światło przywiozły dh. Natalia Klinger i dh. Anna Cesarek, które odebrały je z rąk komendanta Chorągwi Mazowieckiej w Płockiej Katedrze.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

ren


 

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kierowca
Kierowca
1 rok temu

dziwie sie ze burmistrz pioruna nie umiescił na choince na rynku