Betlejemskie Światełko Pokoju jest już w Przasnyszu

Delegacja przasnyskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego odebrała w Płocku Betlejemskie Światełko Pokoju. Teraz zostanie przekazane mieszkańcom powiatu.

 

„Betlejemskie Światełko Pokoju” zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii. Była to część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku Światło jest odbierane z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem i transportowane do Wiednia, gdzie odbywa się ekumeniczna uroczystość, w trakcie której płomień jest przekazywany przedstawicielom skautingu z Europy oraz mieszkańcom miasta. Akcja ta w Polsce jest organizowana od 1991 roku. Tradycyjnie polscy harcerze otrzymują światełko od słowackich skautów, a sami przekazują je dalej, czyli do Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, a także na zachód Niemiec i północ aż do Danii.

– Sami umocnieni wielomiesięczną służbą na rzecz drugiego człowieka, pragniemy umacniać wiarę na lepsze jutro, realizując znane wszystkim nam słowa założyciela skautingu, gen. Roberta Baden-Powella:„starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”. Dlatego przekazując płomień Betlejemskiego Światła Pokoju, chcemy dać wszystkim „Światło Nadziei”, na „Lepszy świat” – informuje ks. phm. Adam Żygadło, jeden z organizatorów akcji.

 

 

– Betlejemski płomień przekazywany z rąk do rąk wyraża naszą nadzieję, że przyjdzie taki czas, iż będziemy mogli na nowo cieszyć się sobą, podawać sobie ręce, wymienić uściski i zacząć budować nową rzeczywistość świata po pandemii. Świata, gdzie braterstwo, służba, pomoc, ideały tak bliskie każdemu harcerzowi i każdej harcerce, staną się fundamentem nowych relacji i zasad funkcjonowania – dodaje.

Tradycyjnie Betlejemskie Światełko Pokoju trafiło także do powiatu przasnyskiego. Wszystko dzięki delegacji Hufca ZHP Przasnysz, który odebrał je z rąk Komendanta Chorągwi Mazowieckiej oraz Przewodniczącego Rady Chorągwi w Płockiej Katedrze.

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments