Barwny korowód zapustowy przeszedł ulicami Krasnego [FOTO]

W miniony wtorek ulicami Krasnego przeszedł barwny korowód zapustowy, który miał zapowiedzieć przyjście wiosny. Mieszkańcy przyjęli zapustników z wielką gościnnością.

 

We wtorek, 1 marca, w ostatni dzień przed Wielkim Postem do Krasnego, za sprawą Gminnej Biblioteki Publicznej, Ludowego Zespołu „Krasne” oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Trzecia Młodość” powróciła tradycja organizowania Zapustów.

– Ostatki to okres ostatnich dni w karnawale, ostatnich zabaw przed Wielkim Postem. Rozpoczynał je Tłusty Czwartek, a kończył wtorek poprzedzający Środę Popielcową. W ludowej tradycji zwane były też mięsopustem lub kusakami. Świętowano je hucznie i z rozmachem. Młodzi bawili się zwłaszcza w ostatni wtorek karnawału. Zapraszano wówczas muzykanta i przygotowywano rozmaite potrawy – opowiada Renata Żmijewska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnem.

 

W dawnych czasach po wsiach chodzili przebierańcy, którzy robili swoim sąsiadom żarty, zaczepiali przechodniów, a także zapraszali do tańca. W tych barwnych korowodach pojawiały się postacie zwierzęce, takie jak niedźwiedź, koza, turoń, konik, bocian, żuraw. Ich celem było pobudzenie przyrody do życia, a mieszkańcom miały przynosić dostatek i urodzaj.

Tak też wyglądał pochód ulicami Krasnego. Udział w nim wzięło około 30 osób.

– Na czele pochodu stał miś, za nim bocian, anioł i śmierć oraz wiele innych postaci zwierzęcych i bajkowych. Całości dopełnił muzykant wygrywający bardzo skoczne melodie. Nasz barwny korowód przeszedł ulicami Krasnego śpiewając i wzbudzając duże zainteresowanie mieszkańców, którzy z okien nagrywali nas swoimi telefonami. Były domy i rodziny, które otworzyły dla nas swoje drzwi i przyjęli nas z wielką radością i gościnnością. Przebierańcy życzyli domownikom zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz pokoju , zwłaszcza w obecnej, trudnej sytuacji – informuje Renata Żmijewska.

Przebierańców, pod budynkiem urzędu przywitał Michał Szczepański, wójt gminy Krasne, który nie krył ogromnego zaskoczenia. Zapustnicy odwiedzili również komisariat policji oraz ks. Krzysztofa Kujawę, proboszcza parafii w Krasnem.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments