Akcja społeczna Miejskiego Przedszkola nr 2 w Przasnyszu objęła swym zasięgiem całą Polskę

Wielkim sukcesem zakończyła się inicjatywa, zachęcająca do otwartości na osoby niepełnosprawne zorganizowana przez Miejskie Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu. Do akcji, którą swoim patronatem objął burmistrz Łukasz Chrostowski oraz portal Infoprzasnysz.com, przyłączyło się kilkadziesiąt instytucji z całego kraju.

 

W dniach 01 – 09.12.2022 Miejskie Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu przeprowadziło akcję pod hasłem #zawszerazemnigdyosobno, obejmującą szereg działań, mających na celu kształtowanie tolerancji i rozwijanie empatii wobec osób z niepełnosprawnościami. Przedszkole zaprosiło do współpracy rozmaite instytucje nie tylko z terenu miasta, ale i z całej Polski. Organizatorkami akcji, związanej z obchodami Dnia Osób Niepełnosprawnych, były nauczycielki uczące w przedszkolu – Agnieszka Jaśkiewicz i Anna Lipka.

Pracownice Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu przygotowały zajęcia, które uświadomiły dzieciom, że każdy z nas jest inny, a nasza różnorodność jest bardzo wartościowa. Grupa integracyjna 5-latków z przedszkola gościła m.in. w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Jestem” w Przasnyszu, gdzie przedszkolaki, wraz z podopiecznymi stowarzyszenia, uczestniczyły w warsztatach świątecznych, podczas których wykonały świąteczne lampiony.

 

Edukacja na przykładach

Akcję prowadzono także w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu. Dzięki działaniom zespołu nauczycieli, dzieci wzięły udział w warsztatach sensorycznych, w czasie których mogły odczuć, z jakimi ograniczeniami zmagają się osoby niepełnosprawne.

Grupa dzieci czteroletnich odwiedziła z kolei Miejską Bibliotekę Publiczną w Przasnyszu, gdzie dyrektor Małgorzata Sobiesiak, jako osoba z niepełnosprawnością, przybliżyła im temat niepełnosprawności i razem nimi wykonała plakat pt: „Różni, ale równi”. Dyrektor Biblioteki jest najlepszym dowodem na to, że osoby z niepełnosprawnościami mogą nie tylko realizować swoje pasje i marzenia, ale spełniać się zawodowo, z sukcesami kierować grupą współpracowników i zarządzać prężnie działającą instytucją.

Poczynań, obejmujących najważniejsze założenia akcji, nie zabrakło także w przedszkolu i w przestrzeni miejskiej. Dzieci obejrzały przygotowaną przez nauczycielki prezentację, dotyczącą radzenia sobie z niepełnosprawnością w codziennym życiu, a także wykonały pracę plastyczną pt. „Serce na dłoni”. W ramach akcji, przedszkolaki zachęcały mieszkańców Przasnysza do obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych, częstując ich pysznymi muffinkami.

 

 

Akcja objęła swym zasięgiem ponad 2300 dzieci z całego kraju

Oprócz działań na ternie miasta, nauczycielki – za pośrednictwem internetowych profili i grup dyskusyjnych zaprosiły do współpracy przedszkola i szkoły podstawowe z całej Polski. Na apel o wspólnym działaniu na rzecz osób niepełnosprawnych zareagowali nauczyciele z różnych stron naszego kraju. Do akcji przyłączyły się placówki edukacyjne z województwa pomorskiego, warmińsko–mazurskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i oczywiście mazowieckiego. W sumie do inicjatywy przyłączyło się 25 placówek.

Akcja, mimo pilotażowej edycji, objęła swym zasięgiem ponad 2.300 dzieci i uczniów z całej Polski, którym – dzięki wspólnemu działaniu – nie jest już obcy temat niepełnosprawności.

Wpisując nazwę akcji #zawszerazemnigdyosobno na Facebooku można obejrzeć działania niektórych placówek, które przyłączyły się do akcji.

 

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments