Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu w LO im. KEN w Przasnyszu – wideo

Uczniowie klasy 2 B z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu mieli okazję wziąć udział w bardzo ciekawych warsztatach dotyczących władzy ustawodawczej, pokazujących politykę od wewnątrz. Warsztaty te zrealizowano w ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu – projektu prowadzonego od 2012 roku przez Klub Ja­gielloński we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego (wcześniej od 2009 r. pod nazwą Akademii Dojrzałych Obywateli).

 

Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się jeszcze w grudniu ubiegłego roku, uczniowie wcielili się w role polityków. Zostali przydzieleni do partii politycznych o konkretnych ideologiach (konserwatywnej, socjaldemokratycznej itd.). Następnie odbyło się zatwierdzenie składu rządu, który był proponowany przez każdą z partii. Nasi „politycy” uczestniczyli również w obradach parlamentu, które – nie ma co ukrywać – odbywały się w dość burzliwej atmosferze. Ustawy, które były uchwalane lub odrzucane, dotyczyły różnych tematów, dzielących współczesną scenę polityczną (np. kwestia przyjęcia uchodźców do Polski czy zniesienie dopłat dla rolników).

Na zakończenie warsztatów przedstawiciele Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu: Mateusz Perowicz i Jan Komosa pozostawili uczniom zadania do wykonania. Ich celem było przedstawienie osoby z naszej okolicy, którą utożsamiamy z nowoczesnym patriotyzmem. Końcowy efekt tej pracy możecie możecie zobaczyć tutaj:

 

Drugie, a zarazem ostatnie spotkanie odbyło się 14 lutego. Tym razem warsztaty dotyczyły samorządu terytorialnego. Uczniowie wcielili się w członków rady miasta czy prezydenta/burmistrza miasta. Zorganizowane obrady ciał samorządowych dotyczyły przedsięwzięć, które mogłyby rozwinąć miasto – na przykład wybudowanie parku czy fabryki tworzącej telefony. Tym razem uczniowie również dostali zadanie. Jest ono najważniejszą częścią całego projektu Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu: zrealizowanie projektu społecznego, który zmieni coś w naszym mieście.


Źródło LO KEN Przasnysz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments