300 tysięcy zł dla Gminy Czernice Borowe na zakup autobusu szkolnego

Samorząd Mazowsza dofinansuje mazowieckim gminom zakup 46 autobusów, które będą dowozić uczniów do szkół. To efekt pilotażowego programu „Mazowsze autobusy dla szkół”. Co ważne, wsparcie otrzymały wszystkie gminy, które złożyły wniosek o dofinansowanie. Wśród nich gmina Czernice Borowe.

 

„Mazowsze autobusy dla szkół” to jeden z projektów realizowanych przez samorząd województwa. Jego wprowadzenie zostało poprzedzone ankietą przeprowadzoną przez urząd marszałkowski, w której wzięło udział 181 samorządów. Większość z nich zadeklarowała chęć zakupu nowego pojazdu przy wsparciu samorządu województwa mazowieckiego. Liczba przyjętych w naborze wniosków potwierdziła wynik ankiety.

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, celem projektu jest pomoc gminom z Mazowsza w realizacji obowiązku dowozu dzieci i młodzieży do placówek oświatowych. – Środki z naszego budżetu przeznaczyliśmy na zakup nowych autobusów służących do transportu dzieci i młodzieży, w tym uczniów z niepełnosprawnościami, do szkół. Wnioski złożyło 46 gmin i wszystkie otrzymają dofinansowanie – dodaje.

 

Wśród dofinansowanych gmin znalazła się również gmina Czernice Borowe, która na zakup autobusu otrzymała 300 tysięcy zł.

Zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i ponadpodstawowej to zadanie gminy. Przepisy nakładają na nią ten obowiązek wtedy, gdy odległość od domu do szkoły przekracza 3 km – w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych, oraz 4 km – w przypadku uczniów klas V-VIII. Gmina zapewnia także bezpłatny transport do szkół specjalnych. Co istotne, w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami obowiązek ten nie dotyczy najbliższej placówki, ale tej, która najpełniej odpowiada na potrzeby dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments