Wspólnie posprzątali sołectwo Duczymin [FOTO]

W miejscowości Duczymin, w gminie Chorzele zorganizowano akcję społeczną, która miała na celu aktywizację młodego pokolenia. Zainicjował ją Mateusz Piórkowski, sołtys i radny w jednym.

 

Mateusz Piórkowski jest inicjatorem akcji społecznej, która cyklicznie odbywa się na terenie sołectwa Duczymin. Trwa już od 2016 roku.

– Pomysł sprzątania narodził się w 2016 roku, zaraz po założeniu przeze mnie Stowarzyszenia. Nosi ono nazwę „Duczymin – Razem Możemy Więcej”. Jednym z celów regulaminowych naszej organizacji była ochrona środowiska. No więc wypadało przekuć teorię w praktykę i pokazać, że robimy coś nie tylko na papierze – wyjaśnił Piórkowski.

Kilka razy w roku, członkowie stowarzyszenia wraz z mieszkańcami organizują akcję sprzątania swojego sołectwa. Ostatnia miała miejsce w czwartek, 21 maja.

– To działanie integrujące, a przy okazji pożyteczne. Dzięki temu nasza wioska oraz okoliczne tereny są posprzątane i czystsze. Akcja „Czysty Duczymin” od początku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży – dodał.

Po poprzednich, zrealizowanych akcjach, sołtys zapraszał wszystkich na wspólne ognisko. W tym roku się to jednak nie udało, jednak ma nadzieję, że będzie to można nadrobić w okresie wakacyjnym.

– Jak już wspominałem, pobiliśmy niechlubny rekord. Sprzątnęliśmy Duczymin, drogę Duczymin – Dzierzęga Nadbory, drogę Duczymin – Bugzy oraz drogę leśną. Łącznie zebraliśmy aż 25 120 – litrowych worków. Każdy wypełniony po brzegi – relacjonuje Mateusz.

Wszystko jest zasługą dzieci i młodzieży, która chętnie ruszyła z pomocą sołtysowi. W akcji udział wziął Oskar Oleksik, Michał, Jakub i Kacper Woźniakowie oraz Patrycja i Alicja Borkowskie.

– Wszystkim moim młodym pomocnikom gorąco dziękuję. A na kolejne sprzątanie zapraszam jeszcze liczniejsze grono. Może nawet dołączą rodzice – puentuje Mateusz Piórkowski.

w.b.

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ktoś
ktoś
7 miesięcy temu

Akcja szczytna tylko bardziej niż młodych trzeba szkolić starsze pokolenie dla których wyrzucić czy spalić śmieci to nic takiego.niech teraz tylko zobaczą efekty ile to razem jest śmieci.