Uroczystości z okazji 11 listopada w Gminie Przasnysz

Święto Niepodległości w gminie Przasnysz było obchodzone w tym roku jednocześnie i tradycyjnie, i nietypowo. Zgodnie z tradycją władze samorządowe wzięły udział w mszy świętej w intencji ojczyzny, która odbyła się w Bogatem. Nowością natomiast był przemarsz delegacji z instytucji publicznych na cmentarz w tej miejscowości, gdzie dokonano uroczystego odsłonięcia odnowionego pomnika.

Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w kościele w Bogatem. Wzięli w niej udział najważniejsi przedstawiciele władz gminnych, na czele z wójt Grażyną Wróblewską, a także przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Sekuną. W jej trakcie młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej w Bogatem zaprezentowała spektakl patriotyczny, przygotowany na niedawną uroczystość związaną z odsłonięciem nowej tablicy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce. Tablicę tę ustawiono na miejscu dawnego kopca, usypanego na cześć Naczelnika w 1917 roku.

Bezpośrednio po mszy cała społeczność gminna udała się najpierw w pobliże kopca, by tu złożyć wiązanki. Zaraz potem wszyscy przemaszerowali na pobliski cmentarz. Tu miała miejsce kolejna ważna uroczystość o charakterze patriotycznym. Władze gminne mogły bowiem odsłonić odnowiony pomnik poświęcony mieszkańcom pomordowanym przez hitlerowców w latach 1944–1945.

Pomnik został uszkodzony w jedną z wichur w 2015 roku, która nawiedziła gminę Przasnysz. Inicjatorem odrestaurowania miejsca pamięci była lokalna ludność miejscowości Bogate. Udało się to zrealizować dzięki wsparciu z budżetu gminnego i dofinansowaniu pozyskanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt zadania wynosił 20 000 zł, w tym 10 000 zł wkładu własnego Gminy Przasnysz i 10 000 zł kwoty przyznanej dotacji.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments