Światowy Dzień Zdrowia: walczmy z nadciśnieniem tętniczym

Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, w tym zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek. Szacuje się, że co trzeci Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi. W ramach obchódów Światowego Dnia Zdrowia, zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat przyczyn, skutków i profilaktyki nadciśnienia.

Nadciśnienie tętnicze i związane z nim choroby układu krążenia były przyczyną niemal połowy zgonów w latach 2007-2010. Zgodnie z opracowaniem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego „Wybrane elementy stanu zdrowia ludności województwa mazowieckiego w 2011 r.” liczba osób, które cierpią na choroby układu krążenia systematycznie wzrasta (z 407 630 przypadków w 2002 roku do 930 186 w 2011 r.). Dwa lata temu średnio 116 pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej na tysiąc mieszkańców chorowało na chorobę nadciśnieniową.

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia za podwyższone ciśnienie krwi uznaje się wartości mieszczące się w przedziale 130/85 do 140/90 mmHg. Natomiast niezależnie od wieku pacjenta nadciśnienie tętnicze diagnozuje się u osób, u których w stanie spoczynku wartość ciśnienia krwi jest większa niż 140/90 mmHg. Wysokiemu ciśnieniu krwi można zapobiegać poprzez:

  • regularne pomiary ciśnienia tętniczego;
  • unikanie stresu;
  • regularną aktywność fizyczną – co najmniej 30 minut dziennie i utrzymywanie prawidłowej masy ciała;
  • rzucenie palenia;
  • ograniczenie spożywania alkoholu, soli kuchennej (1/2 łyżeczki dziennie do wszystkich potraw), kawy, słodyczy, pełnego mleka, tłustych mięs i wędlin, wędzonych ryb, żywności konserwowej, sera, dosalanych przekąsek typu chipsy, orzechy;
  • spożywanie pokarmów bogatych w potas (banany, pomidory, ziemniaki) i magnez (kakao, czekolada);
  • spożywanie ryb, owoców i warzyw (5 porcji dziennie), chudego mięsa i wędlin, niskotłuszczowego mleka i jego przetworów, tłuszczy roślinnych, soków owocowych niskosłodzonych, wody mineralnej niegazowanej.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Każdego roku motyw przewodni obchodów poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. Hasłem tegorocznej kampanii jest Healthy Heart Beat –zdrowe bicie serca, prawidłowe ciśnienie krwi.


 

Mazowiecki Urząd Wojewódzki


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments