Słońce – jego wpływ na skórę.

Słońce – jego wpływ na skórę. Jak się uchronić przed niepożądanym efektem promieniowania.

Z racji tego, że pogoda dopisuje, pora wspomnieć o tym, jak szkodliwie pod względem medycznym i kosmetycznym mogą działać promienie słoneczne.

Poza pożądanym wpływem promieniowania UV, tj.: syntezą witaminy D3 i D2, promieniowanie to może mieć naganny wpływ na stan zdrowotny i wygląd skóry.

Promienie słoneczne same w sobie są bardzo przyjemne. Uwielbiamy prażyć się na słońcu, powodując tym piękną opaleniznę. Jednak powinniśmy pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów, kremów do opalania.

Skóra bardzo wrażliwa na słońce charakteryzuje się u osób o bladej karnacji, piegami i rudymi włosami. Nawet krótkie przebywanie na słońcu, może powodować poparzenia. Osoby, które posiadają komplet tych cech, nawet jeśli zdecydują się na opalanie, powinny stosować kosmetyki z najwyższymi filtrami.

Skóra wrażliwa, jasna karnacja z niewielką ilością piegów, włosy rude/blond. To osoby, które również są uwrażliwione na promieniowanie, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji bez obaw mogą zadbać o piękną opaleniznę. Stosujemy tu również kremy z wysokimi filtrami.

Skóra mieszana charakteryzuje się piękną, złotą opalenizną, rzadko ulega poparzeniom słonecznym. Dlatego ochrona jej nie jest aż tak radykalna jak w poprzednich fototypach. W tym przypadku stosujemy kosmetyki z niewielkim filtrem.

Skóra dosyć odporna na słońce, bardzo rzadko ulega poparzeniom, brązowa opalenizna. Zaleca się tu użycie kremów z niskimi filtrami.

Przy dozowaniu promieni słonecznych, każdy z nas powinien pamiętać o odpowiedniej ochronie. Promieniowanie UV A i UV B mogą powodować zmiany nowotworowe, rumień, depigmentację skóry. Przyczyniają się też do powstawania wolnych rodników, za czym idzie szybsze starzenie się skóry. A przecież poza piękną opalenizną, chcielibyśmy, by nasza skóra zachowywała młody, zdrowy wygląd jak najdłużej.

Urlopując w słońcu, nie zapominajmy, więc zabierać ze sobą kremów z filtrami.


Emilia Dominiak


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments