Rezonans magnetyczny w przasnyskim szpitalu stanie do końca roku!

W pierwszych dniach listopada rozstrzygnięto przetarg na zakup rezonansu magnetycznego dla przasnyskiego szpitala. Podpisano już umowę na wykonanie prac i zainstalowanie urządzenia do precyzyjnej diagnostyki. Tym samym powiatowa placówka lecznicza będzie jedną z nielicznych na północnym Mazowszu, oferujących tego typu badanie. W tej chwili władze szpitala oraz powiatu walczą o kontrakt, umożliwiający wykonywanie badań finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Od wielu miesięcy prowadzone były prace, związane z zakupem urządzenia do diagnostyki obrazowej dla przasnyskiego szpitala. Problemem było przede wszystkim zabezpieczenie znacznej sumy pieniędzy na zakup urządzenia, którego koszt przekracza 3 miliony złotych.

Jak poinformował nas starosta Krzysztof Bieńkowski, powiat zwrócił się do gmin z naszego terenu o wsparcie inwestycji kwotą wynoszącą 1 zł od każdego mieszkańca, ale żadna z odpowiedzi nie była pozytywna. Większego efektu nie przyniosła też społeczna zbiórka na ten cel, zorganizowana przez dyrekcję szpitala. Mimo tych niepowodzeń sprawę udało się doprowadzić do szczęśliwego finału.

– Bardzo się cieszę, że środki na zakup rezonansu są zabezpieczone. Został już wyłoniony zwycięzca przetargu. W tej chwili wiemy, że inwestycja będzie kosztowała 3 miliony 160 tys. zł. Umowa z wykonawcą została podpisana 5 listopada, a rezonans ma stanąć w naszym szpitalu do 31 grudnia br. Premier podpisał już dokument przyznający powiatowi dofinansowanie w wysokości 1,5 miliona złotych. Jest to więcej, niż wynikało z wcześniejszych zapowiedzi, ponieważ wstępne rozmowy wskazywały, że otrzymamy milion. W budżecie powiatu na zakup rezonansu przeznaczyliśmy 2 miliony złotych, ale dzięki wyższemu wsparciu od rządu, wydatek ten będzie wynosił około 1 miliona 600 tys. zł – mówi starosta Krzysztof Bieńkowski.

Kiedy badanie rezonansem będzie dostępne?

W tym przypadku decyzje pozostają w gestii Ministerstwa Zdrowia, wymagają rozpisania konkursu przez NFZ i podpisania odpowiedniego kontraktu na tego typu świadczenie.

Liczymy, że już w przyszłym roku zostanie rozpisany konkurs na wykonywanie badania rezonansem magnetycznym przez placówki zdrowia, do którego przystąpimy. W tej chwili walczymy o to, aby taki konkurs został przez NFZ ogłoszony. Tym samym przasnyski szpital powiatowy stanie się jedną z nielicznych placówek publicznych w naszym regionie, wyposażonych w tego typu urządzenie. Badanie rezonansem refundowane przez NFZ jest dostępne jedynie w Ciechanowie, rezonanse są także w Mławie i Płońsku, ale są to urządzenia prywatne, a skorzystanie z nich jest kosztowne – przyznaje Krzysztof Bieńkowski.

Jak zaznacza starosta, podpisanie kontraktu z NFZ powinno pozytywnie wpłynąć na bilans powiatowej placówki leczniczej, która od jakiegoś czasu boryka się z problemami. Nie jest to zjawisko odosobnione, ponieważ w ostatnich latach kondycja finansowa samorządowych szpitali uległa pogorszeniu. O kłopotach szpitala im. dr. Wojciecha Oczko w Przasnyszu pisaliśmy tu: Szpital w Przasnyszu ma 5 milionów długów! Czy grozi mu zamknięcie?

Dostępność badania rezonansem magnetycznym w Przasnyszu będzie miała również ten pozytywny aspekt, że mieszkańcy posiadający skierowanie nie będą musieli jeździć do okolicznych miast. Być może dojdzie także do zmniejszenia kolejek. Na badanie rezonansem, finansowane przez NFZ, trzeba oczekiwać wiele miesięcy.

– W tej chwili pacjenci, którzy znajdują się pod opieką przasnyskiego szpitala, muszą być przewożeni na badanie rezonansem do innych miast. Kiedy urządzenie będzie dostępne na miejscu, odpadnie część kosztów związanych z dłuższą hospitalizacją w oczekiwaniu na termin badania, jak również zmniejszą się niedogodności pacjentów – komentuje Krzysztof Bieńkowski.

M. Jabłońska


 

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
Konrad
1 rok temu

W pierwszej kolejności dla poszkodowanych w wypadkach dla ratowania życia. Dzięki temu wzrośnie przezywalnosc

Katarzyna
Katarzyna
1 rok temu

W Pracowni Rezonansu Magnetycznego w Mławie również wykonujemy badania refundowane przez NFZ. Krótkie terminy.Zapraszamy.