Nie wyjedziemy na groby bliskich 1 listopada? Rząd szykuje obostrzenia na Wszystkich Świętych.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia 24 zapowiedział wydanie zaleceń przed 1 listopada, które zostaną opracowane w związku z wyjazdami Polaków na Święto Zmarłych. Z kolei Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas przepowiedział przyszłość, dotyczącą rozwoju epidemii.

 

Pamiętamy wiosenne obostrzenia, z powodu których znaczna część rodzin nie mogła się spotkać przy wielkanocnym stole. Przed nami kolejne ze świąt, nierozerwalnie związane z wyjazdami i rodzinnymi spotkaniami – Święto Zmarłych, kiedy Polacy ruszają na groby bliskich. Nie umknęło to uwadze Ministerstwa Zdrowia, które już pracuje nad nowymi procedurami, mającymi zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, senator PiS, został przepytany w Polskim Radiu 24 na okoliczność Święta Zmarłych, które już za niespełna miesiąc. Jest to okres podróży na cmentarze, często położone w odległych miejscach kraju. Jak się okazuje, rząd myśli nad dodatkowymi obostrzeniami z tej okazji, ponieważ zdaniem wiceministra: „jest duże niebezpieczeństwo, że będziemy roznosić, niestety, koronawirusa po całym kraju”.

– 1 listopada to święto, kiedy wszyscy się przemieszczamy, często przez pół Polski, jadąc na groby swoich bliskich. Jest duże niebezpieczeństwo, że będziemy roznosić, niestety, koronawirusa po całym kraju. My o tym już myślimy i będziemy wydawać zalecenia na okres Wszystkich Świętych – powiedział Kraska. Jak dodał – W tej chwili jeszcze dokładnych zaleceń nie ma, ale na tydzień lub dwa przed Wszystkimi Świętymi się pojawią. 

Zaniepokojenie wiceministra budzą także przedświąteczne zakupy, które rozpoczynają się w już listopadzie. – Nasza aktywność, jeśli chodzi o sklepy i galerie, jest dość duża. Niepokoi mnie to, że część Polaków nie używa maseczek, nie chroni siebie i osób w swoim pobliżu. Będą większe kontrole, nie będzie upominania, tylko będą kary, ponieważ to jest miejsce, gdzie przy dużej ilości osób może dochodzić do zakażeń. Jeżeli nie będziemy tego przestrzegać, będziemy karani – zaznaczył.

Dziennikarz Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że policjanci nie chcą nakładać mandatów za brak maseczek, a ukarani nie chcą płacić, powołując się na niejasne przepisy. Chodzi o to, że w tej chwili obowiązek zakrywania ust i nosa m.in. w sklepach zapisany jest w rozporządzeniu, a nie w ustawie. Niepokorni klienci nie przyjmują więc mandatów, zauważając, że nie ma podstaw prawnych do karania, co potwierdzają niektóre orzeczenia sądów.

 

Choć ze strony rządu kilkukrotnie płynęły sygnały, że sprawa obowiązku zakrywania ust i nosa zostanie doprecyzowana, dotychczas nic się nie zmieniło. Wiceminister Kraska stoi jednak na stanowisku, że w tej chwili „przepisy są wystarczające”, choć nie wyklucza, że zostaną uszczegółowione

Ciekawe wiadomości przedstawił również Główny Inspektor Sanitarny, który na antenie Trzeciego Programu Polskiego Radia oraz RMF FM pochwalił się zdolnością prekognicji. Zapowiedział bowiem, że do 15 października prognozowany jest spory wzrost zakażeń w granicach 1000 – 1500 przypadków dziennie. Później spodziewamy się subtelnego spadku, a w okolicach świąt Bożego Narodzenia ponownego wzrostu.

Pytany o nagły wzrost zakażeń, szef GIS powiedział, że „sytuacja się nie zmieni”. Mimo to, w jego ocenie – „idziemy w kraju w dobrym kierunku (…) Polacy znów uwierzyli, że jest pandemia i zachowują się bardziej rozważnie”.

Na pytanie dziennikarza radiowej „Trójki”, jaką strategię walki z chorobą będzie rekomendował rządowi, Pinkas odpowiedział, że „analizując sytuację epidemiologiczną w kraju, można myśleć o tym, żeby wdrażać restrykcje adekwatne do sytuacji”.

To może, oznaczać, że rząd wdroży kolejne obostrzenia również w związku ze spotkaniami rodzin podczas świąt Bożego Narodzenia. Miejmy nadzieję,  że do tego nie dojdzie.

 

M. Jabłońska


 

guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ziobro Kulwo Ebana 😎
Ziobro Kulwo Ebana 😎
3 miesięcy temu

Je*** ten PiS Je*** wasze obustrzenia Je*** ministra zdrowia…. NA darmo nie poszło tyle kasy na TV…. Ludzie wieżą w tą propagandę…. Każde województwo każdy powiat będzie bez wyjątku w czerwonej strefie iż każdy musi tego dotknąć… Wielkiego Oszustwa Samowki, kolejnych skradzionych pieniedzy Ciężko zarobionych ludzi… Farmazony opowiadane w informacjach by ludzie z domów nie wychodzi…. Kaczyniak Ty Ku*** Je***…. Najgorzej nie mogę zdzierzyć tego Ped*** w okularach… Dobrze wiedzą że wyjscie z domu bez ochrony skończyło by się dla nich kalectwem…. Pier*** te poj*** Państwo, śmiej się w twarz machaj nogą nic Ci kur** zrobić nie mogą…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 miesięcy temu

Ja tam wieŻę w naukę. A naukowcy mówią wyraźnie, że należy unikać kontaktów międzyludzkich, które nie są niezbędne.

Co do złodziejstwa, to się zgodzę. Szumowskiego już dawno powinni wyprowadzić nad ranem skutego w kajdanki.

Dziś mamy 34 nowe ofiary, bo służba zdrowia jeszcze jako tako to ogarnia. Ale niech będzie 2 razy tyle, i ludzie będą umierali setkami bo nikt im nie pomoże. Będzie hatakumba, jak to mówił minister Jaki.

Agata
Agata
3 miesięcy temu

Codziennie w Polsce umiera wg danych statystycznych ok1200 osób, od czasu pandemii nie ma zgonów z innych przyczyn niż covid. Dzięki covid przestaliśmy chorować na nowotwory, serce ♥ inne.

Gosia
Gosia
3 miesięcy temu
odpowiada  Agata

Sama sobie zaprzeczasz. MZ podaje ok.30 zgonów a dziennie umiera 1200 osob to gdzie pozostałe 1170?

Agata
Agata
3 miesięcy temu
odpowiada  Gosia

TVP podaje tylko ilość zgonów na covid to te 30, pozostałe 1170 to choroby współistniejące (nowotwory, układu krążenia itp.) Itp to nie to samo co TVP nie pomyl się.

dekalb
dekalb
3 miesięcy temu

Za dużo to pomóc nie może bo leku nie ma tylko leczenie objawowe a te tj. objawy jak są poważne to tylko respirator a z tego nie każdy wychodzi–szczęśliwie w Polsce ciężkich objawów doświadcza stosunkowo mało obywateli—myślę że jesteśmy zahartowani przez naszą służbę zdrowia.

Lolek
Lolek
3 miesięcy temu

Co ogarnia? Ludzie umierają na różne choroby a przypisuje im się covid stąd takie a nie inne statystyki. I wali się kłamliwymi statystykami w ludzi i niszczy ich psyche niech przestaną robi głupie testy na zapalenie zęba i zaczną podawać prawdziwe dane w mediach

Baofeng
Baofeng
3 miesięcy temu

Ciężki przypadek z Ciebie. W tym przypadku medycyna jest bezsilna

Gooośśćććć
Gooośśćććć
3 miesięcy temu

Nie jesteś wirusologiem.
Taka postawa to brak szacunku do innych i brak szacunku do tego kraju.

Stonoga to H...ujjj
Stonoga to H...ujjj
3 miesięcy temu

I nie staje mu noga

Jaco
Jaco
3 miesięcy temu

Oni naprawdę Polaków mają za debili, w lecie wszyscy jeździli nad wodę, w góry, na plażach tysiące ludzi obok siebie i było ok, a jak zbliżają się święta to już wymyślają. Gówno a nie pandemia, to jest zwykły wirus z grupy grypy i mniej osób umiera spowodu covid-19 bo zazwyczaj są to inne powikłania i inne choroby. Rozwalić cały ten kurwidolek na wiejskiej.

Barbara
Barbara
3 miesięcy temu

Mnie jedno ciekawi-CZEMU nie zabrania się dzieciom chodzena do szkoly, nie zamyka sie sklepow, nie zabrania sie szkolen wojskowych na poligonie gdzie jest 300-500 osob z calej Polski tylko spotkań rodzinnych? Moze trzeba wyjsc na ulice jak rolnicy?

Lolek
Lolek
3 miesięcy temu
odpowiada  Barbara

Trzeba wyjść, jak najszybciej. Wszyscy siedzą cicho w domu i przyzwalają na te fanaberie. Trzeba też uderzyć w media, które podsycają stan kłamstwa bo mają z tego pieniądze.

Asia
Asia
3 miesięcy temu

Proponuję kolejne wybory. ….?!!! było tak pięknie jedna wielka rodzina! !!

Lolek
Lolek
3 miesięcy temu

Minister potrzebuje dobrego psychiatry. Powinien wziąć teleporadę bo długo nie przetrwa na stanowisku.

Tomek
Tomek
3 miesięcy temu

Jak długo jeszcze pozwolimy na Ich okupację?

Nowa rzeczywistość
Nowa rzeczywistość
3 miesięcy temu

Głównym celem jest niszczenie Polskiej tradycji. We wszystkie święta będzie zakaz przemieszania się.

Marta
Marta
3 miesięcy temu

dokładnie, za to w marketach jeden na drugim w kolejce. tam covida nie ma.