Mieszkańcy gminy Jednorożec z wyższą stawką za śmieci.

Od nowego roku zmiany czekają mieszkańców gminy Jednorożec, która wprowadziła obowiązkową segregację odpadów. To efekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która w ciągu kilku najbliższych miesięcy obejmie wszystkich Polaków.

Poprzednia podwyżka w Jednorożcu zaczęła obowiązywać w lipcu 2019 r. od kiedy mieszkańcy gminy płacili 12,00 zł za śmieci zbierane w sposób selektywny i 22,50 za odpady zmieszane.

Dotychczas mieliśmy możliwość zadeklarowania – segregujemy, czy nie. Teraz ustawa nie pozostawia takiego wyboru, ponieważ w całym kraju zaczyna obowiązywać nakaz segregacji.

Stawka dodatkowa za niedotrzymanie obowiązku sortowania śmieci nie może wynieść mniej niż dwukrotność oraz więcej niż czterokrotność opłaty podstawowej. O nowelizacji prawa pisaliśmy tu:

Rząd przykręca śrubę. Nie segregujesz śmieci? Możesz zapłacić nawet 4 razy drożej!

 

Jednorożeccy radni ustalili, że od stycznia 2020 w ich gminie opłata za śmieci segregowane wyniesie 25,00 zł miesięcznie od mieszkańca. Za niedostosowanie się do wytycznych segregacji ustalono stawkę wynoszącą 60,00 zł od osoby. 

Ustawa daje możliwość zastosowania ulg, z której skorzystano w Jednorożcu. Częściowe zwolnienie z opłaty dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym wynosi 13,00 zł.

Uchwała w tej sprawie została podjęta jednogłośnie na listopadowej, nadzwyczajnej sesji Rady Gminy.


guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
QWERTY
QWERTY
1 rok temu

Masakra, a w Przasnyszu pozabierali pojemniki do segregacji.

Ala
Ala
1 rok temu

Tak w Przasnyszu nie można segregowac.Burmistrz pochwalił się co robił w styczniu.a o sprzatnięciu tych pojemników zapomniał.