I RAJD PIESZY SZLAKAMI LUTOWEJ BITWY PRZASNYSKIEJ

Przasnysz i okoliczne miejscowości w czasie Bitwy lutowej uległy ogromnemu zniszczeniu. W podprzasnyskich miejscowościach przekroczyły 80%, a w zabudowie Przasnysza 50%. Straty państw walczących w przeciągu trzech tygodni przekroczyły 100 tys. żołnierzy. Do niewoli dostało się 14 tys. żołnierzy niemieckich. Liczba wziętych do niewoli jeńców przekroczyła liczbę jeńców wziętych w Bitwie nad Marną z tego też względu, Bitwa Przasnyska nazywana była przez państwa ententy „Marną Frontu Wschodniego”.

22 lutego 2015 r. w 100. rocznicę Bitwy Przasnyskiej odbyło się kilka wydarzeń upamiętniających boje z przed 100 lat. Na rynku miejskim w Przasnyszu prezentowały się grupy rekonstrukcyjne i grupa airsoftowa SARS. W tym samym czasie kilkudziestoosobowa grupa rekonstruktorów razem z młodzieżą i starszymi ochotnikami brała udział w rajdzie. Rajd przebiegał szlakiem miejsc pamięci z czasów Wielkiej Wojny. Uczestnicy rozpoczęli marsz od cmentarza komunalnego w Karwaczu na którym spoczywają żołnierze zmarli od ran w lazarecie na terenie koszar. Po krótkiej modlitwie i zapaleniu znicza uczestnicy rajdu wyruszyli ku zdziwieniu okolicznych mieszkańców trasą przez Zawadki do Wandolina gdzie jest nieistniejący do dziś cmentarz poległych żołnierzy. Z Wandolina przemaszerowano do cmentarza wojennego w Bartnikach. I tu zapalono znicza robiąc sobie przerwę na ciepłą herbatkę z frontowego kociołka przygotowaną przez 14PSS. Ostatni najdłuższy odcinek przebiegał z Bartnik przez Polny Młyn, Góry Karwackie do parkingu leśnego w Karwaczu gdzie znajduje się kolejny cmentarz poległych żołnierzy. Na parkingu uczestnicy posilili się smaczną grochóweczką ufundowaną przez Nadleśnictwo Przasnysz i autobusem powrócili na przasnyski rynek. Trasa rajdu do łatwych nie należała ponieważ prowadziła po błotnistych drogach, mokrych leśnych ścieżkach a nawet przez gęsty las.

Na przasnyskim rynku rekonstruktorzy i miłośnicy airsoftu cały czas prezentowali swoje wyposażenie. Rekonstruktorzy opowiadali przybyłym na rynek o uzbrojeniu i wyposażeniu żołnierzy z I wojny. W międzyczasie o godz. 12.00 w Kościele św.Wojciecha odbyła się msza za poległych w Bitwie Przasnyskiej.

Ostatnim wydarzeniem obchodów rocznicowych była konferencja w Przasnyskim Muzeum.

Paweł Rozdżestwieński opowiadał o wojnie, podobieństwach jej w powiecie sochaczewskim i przasnyskim. Opowiedział także o użyciu gazów bojowych w Wielkiej
wojnie.

Jacek Furmańczyk omawiał zmiany w sposobie prowadzenia wojny i jej oblicze z użyciem samolotów
bombowych, broni pancernej, gazów bojowych, miotaczy ognia. Konferencję prowadził przedstawiając bogate zbiory własne w postaci materiałów i fotografii z okolic Przasnysza i Sochaczewa.

Zbigniew Lorenc opowiadał o życiu ludności cywilnej powiatu przasnyskiego w czasie wojny. Przedstawił również zniszczenia wsi Jednorożec na podstawie fotografii i zapisków naocznych świadków.

Dziękujemy wszystkim za przybycie do Przasnysza by upamiętnić poległych żołnierzy w czasie Lutowej Bitwy Przasnyskiej. Dziękujemy kolegom rekonstruktorom z Olsztyna, Poznania, Warszawy oraz okolic za udział w tych wydarzeniach. Dziękujemy również mieszkańcom powiatu przasnyskiego i Przasnysza za udział w rajdzie oraz wszystkim, którzy pomogli w tym wydarzeniu.

Szczególne podziękowania składamy:
Pani Wójt Gminy Przasnysz Grażynie Wróblewskiej, Nadleśnictwu Przasnysz oraz Muzeum z Przasnysza dzięki którym mogły odbyć się te wydarzenia.

Fot. Mariusz Maciaszczyk, Ewa Wysocka, Mirosław Krejpowicz, Wojciech Ostrowski.


Sprawdź również

Gmina Krzynowłoga Mała modernizuje drogę ze środków Urzędu Marszałkowskiego

Dzięki pozyskanej dotacji ze środków Marszałka Województwa Mazowieckiego udało się nam wyremontować znaczny fragment drogi …