Gmina Przasnysz: Z Sienkiewiczem za pan brat

Gmina Przasnysz po raz kolejny odpowiedziała na apel Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i wzięła udział w akcji Narodowego Czytania. Tym razem mieszkańcy gminy zaczytywali się w „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania odbyła się 6 września 2014 roku. Jej fragment w przasnyskim samorządzie wiejskim zorganizowano w miejscowości Szla – był to zarazem jeden z punktów Pikniku Rodzinnego, który tego dnia organizowało tu Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Przasnysz.

Na początek organizatorzy przedstawili prezentację multimedialną o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Następnie odbyło się czytanie fragmentów „Pana Wołodyjowskiego” przez wójt Grażynę Wróblewską, kierownik Urzędu Gminy Bożenę Rudzińską, dyrektor Szkoły Podstawowej w Obrębie Beatę Zawistowską oraz bibliotekarkę Agnieszkę Sadowską. Kolejnym punktem akcji były konkursy wiedzy o Sienkiewiczu, w których wzięli udział dorośli i dzieci. Nagrodami były książki, m.in. „Trylogia” Sienkiewicza. Każdy z uczestników akcji otrzymał ulotkę z okolicznościową pieczęcią, którą wręczały dzieci przebrane w stroje z epoki.

Organizatorami akcji byli Wójt Gminy Przasnysz i Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Narzymskiego w Bogatem. Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. W trzeciej edycji akcji Polacy czytali „Trylogię” Sienkiewicza. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments