Chorzele. Odsłonięcie tablicy „Miejsce Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. [FOTO]

Sto lat temu, na terenie gminy Chorzele rozegrały się dramatyczne boje, które na zawsze zapisały się na kartach historii. W 100-lecie wojny polsko-bolszewickiej i bitwy chorzelskiej, stoczonej przez oddziały Brygady Syberyjskiej, w Chorzelach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy „Miejsce Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku”, którą społeczność gminy otrzymała od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Burmistrz Beata Szczepankowska, wraz z radnymi, wręczyła również wszystkim sołectwom 42 symboliczne Tablice Pamięci.

 

Uroczystość była wielkim świadectwem pamięci ofiar tamtych dni. Wspólnie uhonorowano bohaterskie czyny z 1920 roku, odsłaniając tablicę  upamiętniającą krwawe walki i zasługi nieustraszonych żołnierzy Brygady Syberyjskiej oraz wszystkich rodaków, którzy walczyli wówczas o wolność i suwerenność gminy Chorzele oraz całej Ojczyzny.

– Podczas uroczystości, burmistrz wraz z radnymi przekazała wszystkim sołectwom 42 Tablice Pamięci, aby w ten sposób podkreślić pamięć o bohaterskich czynach żołnierzy, którzy zginęli za naszą wolność w bitwie polsko – bolszewickiej oraz mieszkańców, którzy przeżywali ogromne dramaty i ludzkie tragedie – poinformował urząd.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments