Będą naloty w sklepach i kontrole wesel. Szumowski: „Zaczynamy w tym tygodniu”.

W ostatnich dniach padły rekordowe wartości zakażeń koronawirusem. W reakcji na ten stan rzeczy minister zdrowia Łukasz Szumowski rozpoczął pielgrzymkę po stacjach radiowych i telewizyjnych, przygotowując Polaków na wzmożone kontrole. Ponownego lockdownu ma nie być, natomiast możemy się czuć ostrzeżeni, że służby mogą nas zmusić do stosowania się do martwych dotychczas przepisów.

 

W sobotę Ministerstwo Zdrowia informowało o 658 nowych przypadkach zakażeń Covid-19 i było to więcej, niż podczas najgłębszych obostrzeń, kiedy kazano nam siedzieć w domach. W związku z pogarszającą się sytuacją zebrał się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, który na razie nie rekomenduje wprowadzania nowych restrykcji, ale za to zapowiada kontrolę przestrzegania istniejących.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas poniedziałkowego wywiadu dla radiowej Jedynki zapowiedział kontrole noszenia maseczek w sklepach i rejestrację wesel.

– Będziemy proponować rejestrację tych dużych spotkań, wesel. Będzie można zrobić kontrolę, ile tych gości jest. W tej chwili dopuszczalne jest 150 osób i trzymajmy się tego, to nie może być 300-400. Trzymajmy się reguł rozsądku i obostrzeń sanitarnych – powiedział.

Chodzi m.in. o to,  że służby mają odwiedzać przyjęcia weselne Polaków i badać, czy deklarowana liczba uczestników nie przekracza dopuszczalnych norm. Jednak nie tylko o przyjęcia tu chodzi, ale również o kontrole noszenia maseczek podczas zakupów.

Rozporządzenie wyraźnie mówi, że w kwestii noszenia maseczek obowiązuje szereg wyjątków, wśród których jest stan zdrowia nie pozwalający na zakrywanie ust lub nosa. Równocześnie przepis ten stwierdza, że „okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane”.

Jednak minister zapowiedział podczas audycji radiowej że: „nie ma wymówek”. Oprócz wymówek, zdaniem ministra nie ma również przeciwwskazań medycznych dla zasłaniania twarzy. Natomiast ci którzy nie mogą nosić maseczki powinni zaopatrzyć się w przyłbicę.

Choć jeszcze niedawno podczas wieców wyborczych gromadziły się setki osób bez maseczek i nikt nie robił z tego problemu, już w tym tygodniu ma nastąpić egzekwowanie wytycznych:

– W tym tygodniu rozpoczynamy kontrole w sklepach. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo – powiedział Szumowski w Jedynce.

Do sklepów zostaną wysłane specjalne patrole, które będą składać się z policjantów i pracowników sanepidu. Mandat za brak maseczki wynosi 500 zł, do tego może dojść jeszcze kara administracyjna w wysokości od 5 tys. do 30 tys.

 

M. Jabłońska


 

guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julia
Julia
5 miesięcy temu

czas na kontrolę czy w jednym łóżku śpi mąż z żoną, bo jeśli z kochanką to mogą zwiększać transmisję wirusa a za to mandacik.
Więcej mandacików od bohaterów walki z wirusem tj z sanepidu czy policji

Syn Zenka
Syn Zenka
5 miesięcy temu
odpowiada  Julia

A kogo to interesuje kogo pukasz albo ktoś ciebie puka.
Puknij się w ten pusty łeb.Dziś kolejny rekord zachorowań a ta wyjeżdża z erotycznymi fantazjami.Te liczby nie dają ci nic do myślenia?,chyba nie tak jak większości samolubnych polaczków myślących „ch*j z innymi liczę się tylko ja.
Zmienisz zdanie jak się zarazisz bezmyślna księżniczko.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu
odpowiada  Syn Zenka

Niestety, ale problem polega na tym, że to kogo „pukasz” jest niezwykle istotne dla naszej kochanej władzy…

Adrian
Adrian
5 miesięcy temu
odpowiada  Syn Zenka

A Ty wiesz co sarkazm? Pewnie nie, bo odrazu śmierdzisz zwolennikiem partii rządzącej. A gdzie była epidemia podczas wyborów? Co mówił premier do seniorów? A co powiesz o wysyłaniu ludzi nad morze do ścisku? Tak chodzi mi o bon turystyczny. Ale jak nakładać kary i mandaty to epidemia już jest tak?

Julia
Julia
5 miesięcy temu
odpowiada  Adrian

W pierwszych dniach koronaściemy warszawscy seniorzy wyjeżdżali masowo na działki na Mazurach za co milicja na polecenie rządu ich ścigała, po czym za 3 miesiące ten sam rząd bonem pseudoturystycznym przymusza ludzi do wyjazdu z domu. Wyborcy POPISu i tak tego nie pojmą.

Adrian
Adrian
5 miesięcy temu
odpowiada  Julia

To niestety smutna prawda. Komuna mentalna i nic więcej. Choć szlak mnie trafia na to podejście ludzi do polityków. Wydaje się, że to wina polityków. Jednakże prawda jest taka, że to wina obywateli. Politycy jedynie się dostosowują do społeczeństwa. A wyborcy w kółko to samo, bo nie wierzą w zmianę albo są poprostu krótkowzroczni. Przeraża mnie nasze społeczeństwo, ponieważ funduje nam i przyszłym pokoleniom straszną sytuację ekonomiczną (duże podatki bo dług publiczny trzeba z czegoś spłacać). Emeryci głosują na PiS ale to młode pokolenia będą to piwo pić. Szlag by to ☹️

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu

Szumowski, a gdzie są respiratory? Myślisz, że nie pójdziesz siedzieć za ten wałek? Wcześniej czy później pójdziesz. Taki numer płazem Ci nie ujdzie.

Pomijam już z litości fakt, że biorąc pod uwagę rozwój sytuacji to te respiratory będą za chwilę niezbędne…

Przasnyszanka
Przasnyszanka
5 miesięcy temu

Problem w tym, że w zdecydowanej większości tych respiratorów nie ma. Tylko kasa była prawdziwa. Z wieloletnich obserwacji wynika, że politycy nie rozliczają przekrętów swoich poprzedników. Mieli siedzieć ci z PO, ale żaden nie trafił za kratki. Mówienie, że ten numer nie przejdzie mu płazem, jest zbytnim optymizmem.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu
odpowiada  Przasnyszanka

Ja tam tych z PO nie bronię. Ale Pisiory cały czas powtarzali, jak to oni pieniądze taczkami wywozili. Tyle że gdzie są akty oskarżenia i wyroki? Jakoś nie słyszałem.

Kasa za respiratory nie wróciła i nie wróci. To pewne.

Last edited 5 miesięcy temu by Marek (prawdziwy)
ate
ate
5 miesięcy temu

Popieram kontrole policji i polecam ciucholandy,targowicę ,małe sklepiki .To się w głowie nie mieści jakie mamy puste społeczeństwo.

Jan
Jan
5 miesięcy temu

Można się załamać. Czy Wy ludzie naprawdę jesteście tak mocno zakłamani zastraszeni tak bardzo nieuczciwi że nie widzicie co się dzieje? Kilka dni temu widziałem dorosłego mężczyznę w średnim wieku niewpełni sprawnego umysłowo, który rzeczywistośc, to co się dziejebardzo trafnie podsumował w 3 zdaniach. No jeśli tacy ludzie już widzą co się dzieje to co jest z wami? Za wolność ludzie na tej ziemi umierali milionami! Po co wam pieniądze? Po co wam nawet zdrowie? Jak wolności nie będziecie mieli

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu
odpowiada  Jan

Wolność została sprzedana za 5 stówek i trzynastą emeryturę…

Jan
Jan
5 miesięcy temu

Jaka wolność? O wolność trzeba dbać i walczyć. Wolność teraz jest nam odbierana. Przecież czy jedna partia czy druga to jedna mać. Ludzie nie rozumieją ze są władzą a oni ich sługami a nie odwrotnie. To oni nam służą. Cała głupota komuny wróciła. Jeśli damy się traktować jak zwierzęta to niedługo będą nas traktować jak rzeczy. Jeśli ludzie nie zrozumieją ze Oni są panami własnej historii. A nie jakaś mityczna,, władza,,. To pozwolą żeby im te życie ten kraj odebrano

M...
M...
5 miesięcy temu

Człowieku, ale ty nudny jesteś. Jedno w koło, jedno w koło. Pincet i trzynastka… trzynastka i pincet… weź, zmień taśmę…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu
odpowiada  M...

Idź się pomódl do Jarka i Tadka z Torunia. Normalnym ludziom daj spokój, ok?

M...
M...
5 miesięcy temu

Hahaha…. ty się masz za normalnego… dobrze, że choć sam tak uważasz

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu
odpowiada  M...

Ty zapewne jesteś normalna. W to nie wątpię. Już różaniec do św. Mateusza odmówiłaś? To marsz spać.

M...
M...
5 miesięcy temu

Lepiej ty się pomódl… o rozumek… dla siebie

M...
M...
5 miesięcy temu

A do kogo będę się modlić, to już ją będę decydować