14 PSS Przasnysz: Żelazna Rządowa – w 150 lecie bitwy.

Minęło właśnie 150 lat od czasu, gdy pod wsiami Rzodkiewnica i Żelazna Rządowa starli się powstańcy pod dowództwem Lenartowicza i Rynarzewskiego z siłami moskiewskimi. Trwająca ponad 5 godzin bitwa zakończyła się odwrotem powstańców, stracili oni ok. 20 ludzi. Najboleśniejszą stratą była śmiertelna rana majora Rynarzewskiego, doświadczonego i walecznego dowódcy.

W niedzielę 10 listopada 2013 r. delegacja GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza asystowała w uroczystości zorganizowanej przez lokalną społeczność. Wraz z pocztami sztandarowymi Szkoły Podstawowej w Żelaznej i Ochotniczej Straży Pożarnej wzięliśmy udział w odsłonięciu pomnika poświęconego poległym powstańcom. List od marszałka województwa mazowieckiego odczytała pani Wiesława Krawczyk, głos zabrali także starosta powiatu przasnyskiego p. Zenon Szczepankowski, wójt gminy Jednorożec p. Michał Lorenc, i sołtys wsi Żelazna p. M. Orzoł. Zarys historyczny bitwy przedstawił p. Z. Lorenc. Członkowie GRH oddali salwę honorową, następnie dokonano odsłonięcia pomnika.
Po zakończeniu części oficjalnej w pobliskiej remizie OSP dzieci z miejscowej szkoły i KGW zaprezentowali zebranym repertuar pieśni patriotycznych i ludowych. My zaś, po zakończeniu uroczystości, przez kilkanaście minut odpowiadaliśmy na pytania zainteresowanych strojem, ekwipunkiem i bronią powstańców. Zaprezentowaliśmy cała procedurę przygotowania do strzału, i przepłoszyliśmy ptactwo obserwujące z gałęzi drzew całe te zamieszanie. Po zakończeniu wróciliśmy do Przasnysza, część z nas brała jeszcze udział w inicjatywie przasnyskiego Koła Piłsudczyków.

Dziękujemy za zaproszenie, i do zobaczenia przy kolejnej okazji.


Mariusz Mocek


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments