14 PSS Przasnysz: Inscenizacja Bitwy pod Pakosławiem

28 czerwca 2015 na polach pod Iłżą (pow. Radom) odbyła się inscenizacja Bitwy pod Pakosławiem. W inscenizacji wzięła udział GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza wcielając się w żołnierzy Legionu Puławskiego.

W tym roku minęło 100 lat od bitwy pod Pakosławiem w której, Polskie oddziały pod dowództwem Antoniego Reutta wtargnęły w pozycje niemieckie. Ofiarność i poświęcenie żołnierzy Polskich doprowadziło do ostatecznego przerwania pozycji niemieckich. Niemcy wycofali się pozostawiając na polu bitwy 26 stalowych tarcz ochronnych. Tarcze wykorzystywali w późniejszych walkach żołnierze legionu. Bitwa pod Pakosławiem była chrztem bojowym Legionu Puławskiego.

Dla upamiętnienia ofiarności Żołnierza Polskiego w Pakosławiu postawiono Pomnik Legionu Polskiego z napisem:

PAMIĘCI LEGIONISTÓW PUŁAWSKICH POLEGŁYCH POD PAKOSŁAWIEM 1915r. W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ I ZJEDNOCZENIE OJCZYZNY.

Walki pod Pakosławiem upamiętniono również na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem: PAKOSŁAW 19-20 V 1915.

Terenem walk były torfowiska i bagno z trzęsawiskami. Ciekawostką jest, że teren ten został objęty ochroną w ramach programu Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. W obrębie torfowiska Pakosław występuje największe w Polsce stanowisko języczki syberyjskiej (ok. 1000 sztuk osobnika), gatunku z grupy roślin syberyjsko-boreoeuropejskich.

Organizatorem inscenizacji była GRH 51 pp. Strzelców Kresowych z Iłży. GRH 14PSS dziękuje za zaproszenie na te uroczystości oraz miłą i koleżeńską atmosferę.

Poniżej krótka relacja fotograficzna autorstwa Andrzeja Kowalskiego.


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments