Zmarła Jadwiga Zieleniecka, wieloletnia nauczycielka w Szkole Podstawowej w Czernicach Borowych.

Jak poinformowała gmina Czernice Borowe, dzisiejszej nocy zmarła wieloletnia nauczycielka matematyki, obecnie będąca na emeryturze p. Jadwiga Zieleniecka. Przez 20 lat była pedagogiem w Szkole Podstawowej im. Janiny Sieklickiej, wcześniej uczyła w Bartnikach.

 

– Dziś w nocy około godziny 4.35 po kilkuletniej chorobie zmarła była nauczycielka pani Jadwiga Zieleniecka – poinformowała gmina Czernice Borowe.

Odnaleźliśmy jej wspomnienia, dotyczące pracy w szkole, spisane w kwietniu 2013 roku z okazji 90. rocznicy istnienia czernickiej placówki.

 

„Przepracowałam w Szkole Podstawowej w Czernicach Borowych prawie dwadzieścia lat (odeszłam na emeryturę w 1999 r.). Nie była to pierwsza placówka, w jakiej uczyłam. Miło wspominam zarówno szkołę w Bartnikach jak i w Czernicach Borowych. Jednak więcej wspomnień wiąże mnie z Czernicami Borowymi, które stały się moją wioską rodzinną. Jako nauczycielka matematyki starałam się zachęcić uczniów do zrobienia czegoś więcej, niż było wymagane w programie. Prowadząc koło matematyczne zależało mi, aby młodzież zrozumiała i pokochała matematykę. Braliśmy jako szkoła udział w międzynarodowym konkursie matematycznym Kangur (od początku jego istnienia w Polsce) oraz w lokalnych konkursach matematycznych. Z dumą wspominam wspaniałych młodych ludzi, którzy wielokrotnie zdobywali wyróżnienia. W czasie mojej pracy byłam opiekunem wielu praktykujących studentów, przyszłych nauczycieli matematyki, którym musiałam wystawić ocenę przydatności do zawodu. Przez wszystkie lata pracy opiekowałam się Samorządem Uczniowskim. Organizowaliśmy z młodzieżą sejmiki, apele i przeglądy o różnorodnej tematyce. Na jednym z sejmików odbywających się w sali konferencyjnej w gminie z udziałem władz gminnych padła wysunięta przez młodzież propozycja kanalizacji Czernic Borowych. Młodzież wyprzedziła rzeczywistość o blisko trzydzieści lat . Współpracowaliśmy z Domem Dziecka w Jaciążku. Uczniowie za samodzielnie wykonane stroiki świąteczne zbierali pieniądze od mieszkańców wioski, za które przygotowali prezenty i paczki na święta dla dzieci z Jaciążka. W tamtym czasie wiele rzeczy było na kartki, jednak dzięki współpracy z Gminną Spółdzielnią udawało się zakupić potrzebne nam produkty poza przydziałem i zawieść je osieroconym dzieciom. Dom dziecka ze swojej strony organizował dyskoteki dla naszej młodzieży. Współpracowaliśmy również z jednostką wojskową w Turowie. Żołnierze odwiedzający naszą szkołę, brali udział w zawodach sportowych. Zawozili także młodzież własnym transportem do jednostki wojskowej, gdzie w kantynie można było kupić słodycze bez kartek. Była to ogromna radość dla naszych uczniów. Prowadziłam kronikę Samorządu Uczniowskiego, która aktualnie jest dostępna w Szkole Podstawowej w Czernicach Borowych. Moja praca była doceniana przez dyrekcję szkoły oraz kuratorium i wielokrotnie nagradzana” – wspominała Jadwiga Zieleniecka.

 

Cześć Jej pamięci.


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments