Z ostatniej chwili! Przed nami trzeci etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

Przed nami trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni.

 

Premier, Mateusz Morawiecki  zwołał dziś kolejną konferencję prasową, aby przedstawić kolejne etapy odmrażania gospodarki. Wspomniał o długich tygodniach, podczas których obywatele uczyli się żyć z wirusem i czasie powrotu do normalności. Dodał, że jest to potrzebne i możliwe tylko dzięki dystansowaniu się i utrzymaniu reżimu sanitarnemu.

W III etapie odmrażania gospodarki, w reżimie sanitarnym zostaną otwarte w poniedziałek, 18 maja zakłady kosmetyczne i fryzjerskie. Ważne będzie dystansowanie się i umawianie klientów na daną godzinę przez telefon.

Od poniedziałku częściowo zostaną otwarte również usługi gastronomiczne, czyli bary i restauracje. Premier, Mateusz Morawiecki zachęcał do otwierania ogródków restauracyjnych na świeżym powietrzu.

Od 18 maja zostaną zmienione reguły dotyczące podróżowania komunikacją miejską i w transporcie publicznym.  Obecnie w tramwajach i autobusach, a także metrze obowiązuje limit pasażerów. Wynosi on połowę miejsc siedzących, a od poniedziałku będzie funkcjonować nowa zasada, czyli 30 procent wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Zwiększy się limit osób przebywających na obiektach sportowych, w reżimie sanitarnym zostaną otworzone hale sportowe.

Rząd umożliwi organizowanie ćwiczeń na uczelniach artystycznych.

Od 25 maja zostaną uruchomione zajęcia opiekuńcze w szkołach podstawowych w klasach I-III. Nie będzie to normalna nauka, a zajęcia, które umożliwią rodzicom powrót do pracy. Zostaną również uruchomione konsultacje dla maturzystów i uczniów klas ósmych.

Od 1 czerwca uczniowie będą mogli spotkać się z nauczycielami i na przykład poprawić klasówkę czy kartkówkę.

To rodzice mają zadecydować, czy dzieci klas młodszych pójdą do szkoły, czy też spotkają się ze swoimi pedagogami.

 

w.b.


 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
8 miesięcy temu

Ciekawe, czy szkoły skutecznie będą zniechęcać rodziców do powierzenia im dzieci.