Uczniowie z gminy Krzynowłoga Mała odwiedzili Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.

W połowie stycznia grupa 45 uczniów z Krzynowłogi Małej i Roman-Sebor wybrała się na wspólną jednodniową wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było Centrum Nauki Kopernik oraz Polskie Radio.

Nauczyciele, chcąc zaszczepić u uczniów pasję do nauki przedmiotów ścisłych, już po raz kolejny zorganizowali wyjazd na niecodzienne warsztaty do CNK. Uczniowie mogli wziąć udział w zajęciach laboratoryjnych z biologii, chemii i fizyki.

Dlaczego warto przeprowadzać eksperymenty biologiczne? Na to i inne pytania starali się odpowiadać młodzi biolodzy w czasie zajęć pt. ,,Reaguj na bodźce” w laboratorium biologicznym. Uczniowie przeprowadzali doświadczenia wykorzystujące żywe organizmy – ale tylko w celach naukowych. Sprawdzali więc, jak np. dżdżownice czy rozwielitki reagowały na światło oraz różne substancje: wodę, sok czy alkohol. Młodzież samodzielnie wykonywała preparaty badawcze z eugleny i prowadziła obserwacje pod mikroskopem.

Cel badawczy postawiony na warsztatach fizycznych dotyczył możliwości ważenia ciał fizycznych o bardzo małych masach. Temat zajęć z fizyki brzmiał dość fantazyjnie: „Jak zważyć wirusa”. Zadaniem uczniów było zbadanie właściwości fizycznych różnych substancji, zbudowanie wagi oscylacyjnej z dostępnych elementów, a następnie przeprowadzenie serii pomiarów drgań wagi za pomocą laserowej fotobramki i wczytanie ich do programu komputerowego.

Z kolei chemicy podczas zajęć laboratoryjnych pod hasłem „pHowa chemia” sprawdzali, czym jest pH, czy ma je każda substancja, a także czy istnieje dobre i złe pH? Skala pH pozwala uzyskać wiedzę o kwasowości bądź zasadowości konkretnych substancji, co pomaga przewidzieć ich właściwości. Podczas zajęć z chemii uczniowie poznali sposoby mierzenia pH i zbadali pod tym kątem różne popularne produkty. Dowiedzieli się także i sprawdzili doświadczalnie, jakie znaczenie ma pH w naszym życiu codziennym, a jakie w chemii.

Po wszystkich zajęciach doświadczalnych była jeszcze godzina na samodzielne zwiedzanie i eksperymentowanie na wystawach stałych w CNK. Ale grup nie miała zbyt dużo czasu, gdyż na wszystkich czekało już Polskie Radio. Tu pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób zapoznała nas z historią powstania radia w Polsce oraz oprowadziła po niektórych studiach nagraniowych radiowej Jedynki, Dwójki i Czwórki. Mieliśmy też okazję obserwować realizację audycji na żywo oraz wziąć udział w nagrywaniu własnej. Bardzo się to wszystkim podobało, a pomysłów też nie zabrakło.

Dzięki tej wspaniałej wycieczce młodzież miała okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i przy niej jednocześnie się bawić.

Wyjazd zorganizowali i opiekowali się uczniami podczas wycieczki nauczyciele: Alina Kobylińska, Krystyna Lubańska, Edyta Ujazdowska oraz Włodzimierz Rudziński.

Źródło UG Krzynowłoga Mała
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments