STAROSTA PRZASNYSKI OFICJALNIE PRZEKAZAŁ WSPÓŁORGANIZACJĘ PROJEKTU POWIAT PRZASNYSKI STOLICA KULTURY MAZOWSZA 2014, WYSTAPIŁY ZESPOŁY ARTYSTYCZNE I WOKALIŚCI

Jednym z istotnych elementów inauguracji projektu Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014, która odbyła się 22 lutego było oficjalne przekazanie przez starostę przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego współorganizacji „Stolicy” miastom
i gminom powiatu przasnyskiego.

W imieniu władz samorządu powiatowego przewodniczący rady powiatu przasnyskiego Marek Walędziak wspólnie ze starostą przasnyskim Zenom Szczepankowskim uroczyście ogłosili, że współorganizatorami projektu są wszystkie samorządy naszego powiatu i to na ich terenie zgodnie z kalendarzem będą się przez cały rok odbywały wyjątkowe imprezy kulturalne.

Aby formalnościom stało się zadość starosta przasnyski Zenon Szczepankowski wręczył każdej gminie oficjalny dokument na tę okoliczność, z przykładem którego możecie się Państwo zapoznać w galerii poniżej….

Następnie w imieniu wszystkich samorządowców burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk podziękował za otrzymanie tytułu Stolicy Kultury Mazowsza, za współorganizację  i podkreślił, że wszystkie miasta i gminy powiatu czują się od tej chwili gospodarzami projektu.

Po oficjalnym ogłoszeniu Powiatu Przasnyskiego Stolicą Kultury Mazowsza 2014, współorganizujące projekt miasta i gminy zaprezentowały wszystkim zebranym krótką zapowiedź tego, co będzie się działo w powiecie przasnyskim przez cały rok w ramach projektu „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014”. Wszyscy artyści także otrzymali stosowne podziękowania i oczywiście burzę oklasków licznie zgromadzonej publiczności, która w przerwie przed bezalkoholowym balem kostiumowym zwiedzała ekspozycje promocyjne poszczególnych samorządów oraz mogła obejrzeć film promujący powiat przasnyski.

Wystąpiły w kolejności:

Koła taneczne Klubu 2 Ośrodka Radioelektronicznego  reprezentujące miasto Przasnysz.

Koła taneczne tworzą 104 dziewczęta w wieku od 8 do 19 lat. Trenują one w czterech grupach wiekowych „Crazy Girls”, „Big – Stars”, „Amarant”, „The Bass Beat”. Tańczą pod kierownictwem Pani Małgorzaty Bandurskiej już ponad 10 lat, od 2009 roku związane są z klubem wojskowym. Wszystkie zespoły uczestniczą w licznych pokazach lokalnych podczas Dni Przasnysza, Dożynek, imprez okolicznościowych i charytatywnych. Grupy zaawansowane: „Big – Stars” i „The Bass Beat” dodatkowo biorą udział w konkursach regionalnych i ogólnopolskich, z których od początku istnienia przywiozły w sumie ponad 50 nagród: jedno GRAND PRIX, jedną Nagrodę Główną, 11 pierwszych miejsc, 18 drugich miejsc, 8 trzecich miejsc oraz 5 wyróżnień. Podczas uroczystości zaprezentowały się  grupy taneczne: „Crazy Girls” z układem „w krainie elfów”, oraz „The Bass Beat” z układem „gniazdo”.

Piotr Łysakowski pseud. Ziomek reprezentujący miasto Przasnysz zaprezentował utwór „Stolica”.

Młodzieżowy Zespół Kurpiowski  „Kalina” reprezentujący Miasto i Gminę Chorzele.

Zespół powstał w 2009 roku w ramach projektu Świetlicy Aktywności Lokalnej przy Zespole Szkół w Zarębach, staraniem nauczycieli Krystyny Maluchnik i Jerzego Michalaka. Od 2011 roku  działa pod patronatem Ośrodka Upowszechniana Kultury w Chorzelach. Zespół otrzymał w 2010 r. III miejsce za wokal w Kurpiowskich Prezentacjach Artystycznych w Ostrołęce . W 2012 roku zajął I miejsce w Międzynarodowym Konkursie „My XXI wiek” w Bułgarii w kategorii -taniec. Otrzymał także jako jedyny nagrodę specjalną za kostiumy oraz za choreografię. Uzyskał nominację na VI Światowy  Festiwal „Orfeusz w Italii”. We wrześniu 2013r. osiemnastoosobowa grupa młodych Kurpiów mogła tańczyć przed międzynarodowym jury i europejską publicznością w Lido di Jesolo. Za prezentację tańców kurpiowskich zespół zdobył główną nagrodę – Grand Prix  2013 Międzynarodowego Festiwalu we Włoszech. Otrzymał zaproszenia na inne festiwale międzynarodowe i krajowe.

Zespół Akrobatyczny SALTO z Małowidza, gm. Jednorożec, który powstał w 2009 r.

Jego założycielem, a zarazem instruktorem jest Pan Zbigniew Chyliński. Zespół występował na wielu uroczystościach i imprezach w kraju. Uświetnia też od kilku lat wydarzenia kulturalne w Gminie Jednorożec. Obecnie liczy 7 dziewcząt, które trenują w Świetlicy Wiejskiej Gminnego Zespołu Kultury  i Sportu w Małowidzu.

Pan Nguyen Dinh Dung (pseudonim art. Lam Quang My) – Honorowy obywatel gminy Krasne.

Doktor nauk fizycznych, poeta, tłumacz literatury wietnamskiej na język polski i polskiej na język wietnamski. Publikował w Wietnamie m.in. wiersze Norwida, Z. Krasińskiego, Jana Pawła II, Cz. Miłosza, W. Szymborskiej oraz wielu polskich poetów współczesnych. Członek Związku Literatów Wietnamskich i Związku Literatów Polskich. Aktywny uczestnik polskiego życia literackiego, brał udział m.in. w: Warszawskiej Jesieni Poezji, Światowych Dniach Poezji UNESCO.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rostkowie, gmina Czernice Borowe w montażu słowno-muzycznym pt. „W poszukiwaniu lepszego świata” w trochę inny, niż zwykle sposób zaprezentowali postać swego patrona św. Stanisława Kostki. Jego ideały i wartości, którymi się kierował, a które są aktualne do dzisiaj. Czy współcześni ludzie potrafią  wybrać to, co najpiękniejsze  i nieprzemijające? Zapewne znamy wielu wspaniałych współczesnych bohaterów z naszego regionu, którzy nam imponują i chcielibyśmy ich naśladować.

Weronika  Misiewicz reprezentująca gminę  Krzynowłoga Mała.

 

Weronika Misiewicz jest uczennicą wydziału wokalnego, Sekcji Piosenki Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W  roku szkolnym 2011/2012 została Stypendystką Wójta Gminy Krzynowłoga Mała. Jest Laureatką Medalu im. Ostoi – Kotkowskiego za rok 2013 w  kategorii Debiut. Uczennica odznacza się szczególnymi zdolnościami muzyczno – wokalnymi, co potwierdzają wysokie noty w konkursach piosenki. Dzięki talentowi i wytrwałej pracy godnie reprezentuje i promuje swój region w licznych konkursach piosenkarskich. Swoimi występami uświetnia również uroczystości okazjonalne, organizowane przez gminę. Niewątpliwie jej talent rokuje dalsze sukcesy i nie będzie jednorazowym aktem twórczym.

Orkiestra Dęta z Bogatego, reprezentująca Gminę Przasnysz.

Orkiestra  istnieje od  1968 r. Założycielem orkiestry był  Henryk Ostrowski . Od  2009 roku do chwili obecnej orkiestra występuje pod batutą  Edwarda Myśliwczyka. Dużą ozdobą zespołu jest powstała w 2007 roku z inicjatywy Pani Wójt Grażyny Wróblewskiej – od 2000 roku Społecznego Dyrektora Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Bogate – grupa mażoretek którą prowadzi Małgorzata Bandurska. Do najważniejszych wydarzeń w historii orkiestry należą: udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Pinnebergu w Niemczech , udział w 48. Międzynarodowych Dniach Muzyki, które odbyły się w Rastede w Niemczech, udział w Pielgrzymce Orkiestr Dętych OSP do Watykanu i Koncercie Jubileuszowym z okazji 25. Rocznicy Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II we wrześniu 2003 r.,. Orkiestra jest zdobywcą wielu nagród min. brązowego medalu na 53. Międzynarodowych Dniach Muzyki w Rastede w Niemczech, 4 – krotne zdobycie I pierwszego miejsca na Regionalnych Festiwalach Orkiestr Dętych organizowanym w latach 2007 – 2010 przez Gminę Przasnysz, brązowego medalu na Międzynarodowych Dniach Muzyki w Rastede w Niemczech. Z okazji Jubileuszu 45-lecia Młodzieżowa Orkiestra Dęta  OSP Bogate  w 2013 r. została uhonorowana przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika medalem pamiątkowym ’’Pro Masovia’’ a dzięki wsparciu Gminy i Powiatu Przasnysz zespół upamiętnił część swego dorobku na płycie CD.

 Przykładowy List przekazujący przez starostę przasnyskiego współorganizację Stolicy Kultury Mazowsza 2014 miastom i gminom powiatu

Sławomir Czaplicki

Kierownik Referatu

Rozwoju Gospodarczego, Promocji

i Rynku Pracy

Rzecznik Prasowy


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments