Spotkanie z Krzysztofem Gadomskim w LO KEN w Przasnyszu.

W listopadzie w Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Przasnyszu w ramach lekcji Wiedzy o kulturze odbyły się spotkania dla klas pierwszych z Dyrektorem MDK K. Gadomskim, który przybliżył młodzieży postać Stanisława Ostoi-Kotkowskiego.

Artysta pochodził z Golubia-Dobrzynia, ale kilka lat spędził z rodziną w Przasnyszu, gdzie w 1939r. ukończył gimnazjum.Twórca studiował malarstwo na uczelniach w Düsseldorfie (1945-1949) i w Melbourne (po emigracji do Australii w 1949r.). Na stałe osiedlił się w Stirling koło Adelajdy (1955).

Jest autorem płaskorzeźb, rzeźb, fresków i konstrukcji świetlnych w gmachach użyteczności publicznej w Melbourne, Adelajdzie, Perth, Canberze, pomników Tadeusza Kościuszki w Cooma (1988) i Ofiar Katynia w Adelajdzie, abstrakcyjnych kompozycji malarskich wykonanych w emalii szklistej, kolaży optycznych, grafik komputerowych, fotografii artystycznych, pokazów fotografiki kinetycznej, spektakli i koncertów laserowych. Twórca urządzeń wytwarzających muzykę w zetknięciu z ludzkim ciałem, zwanych „thereminami” (1975), wież chromasonicznych (w tym „śpiewającej wieży” w Adelajdzie z 1978r., reagującej na ruch uliczny gamą kolorowych, pulsujących świateł), kinetycznego fresku słonecznego „Solaris” (1986).

W Polsce dokumentację życia i działalności artystycznej  Stanisława Ostoi-Kotkowskiego prowadzi Muzeum Historyczne w Przasnyszu. Jego imię nosi jedna z przasnyskich ulic (od 1996) oraz Miejski Dom Kultury (od 6 grudnia 2006r.). Od 2007r. odbywają się w Przasnyszu Przeglądy Sztuki Współczesnej im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego. Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego ogłosili rok 2012 Rokiem Stanisława Ostoi-Kotkowskiego. Od 2006r. w Przasnyszu przyznawany jest też Medal Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w trzech kategoriach: twórca uznany, debiut, medal honorowy.

Źródło LO KEN Przasnysz
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments