Rząd otwiera biblioteki. Od poniedziałku czynna siedziba główna i filia na os. Orlika w Przasnyszu.

Opublikowane Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zmienia wcześniejsze decyzje rządu dotyczące zamknięcia bibliotek publicznych dla czytelników. Oznacza to, że udostępnienie zbiorów będzie możliwe.

 

W rozporządzeniu czytamy: „Do dnia 27 grudnia 2020 r. prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na udostępnianiu zbiorów jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki zamieszcza się informację o limicie osób oraz podejmuje środki zapewniające jego przestrzeganie”

 

– Zapis ten pozwala nam na OTWARCIE drzwi dla czytelników. Cieszymy się z tego bardzo. Z naszych zbiorów korzysta rocznie blisko 4 tys. mieszkańców. W czasach pandemii, które niosą ze sobą sytuacje lękowe książka może być sposobem na odstresowanie i relaks, sposobem na przetrwanie trudnych momentów. Uczniowie korzystający ze zdalnego nauczania także czekają na dostęp do lektur i opracowań – informują bibliotekarze.

Od poniedziałku 30.11.2020 otworzą się drzwi biblioteki głównej i filii na osiedlu Orlika. Nadal jednak prosimy o zachowanie zasad reżimu sanitarnego (dystans społeczny, dezynfekcja rąk, maseczki) i dostosowania się do wymogów obecnej sytuacji:

Zamówienie na książki można złożyć mailowo, telefonicznie (dane kontaktowe poniżej) lub poprzez katalog online umieszczony na naszej stronie internetowej: https://mbpprzasnysz.pl

Bibliotekarz po skompletowaniu zamówienia kontaktuje się z osobą zamawiającą i ustala dokładną datę i godzinę odebrania zamówienia w lokalu biblioteki.  Będzie także możliwość dokonywania zwrotów wypożyczonych wcześniej książek. Zwracane zbiory podlegają kwarantannie na okres 3 dni.

Od poniedziałku 30.11.2020 będzie też można korzystać z usługi „Książka na telefon”, dzięki której dowieziemy książki bezpośrednio pod drzwi czytelnika. Usługa dedykowana jest osobom w wieku 60+ oraz osobom przebywającym na kwarantannie. Procedura zamówienia jest taka sama jak opisana powyżej

 

Kontakt:

  • Oddział dla dorosłych: mail: oddzial.dorosli@mbpprzasnysz.pl, tel. 502087037
  • Oddział dla dzieci i młodzieży: mail oddzial.dzieci@mbpprzasnysz.pl. tel. 502087085
  • Filia nr 1: mail filia@mbpprzasnysz.pl tel. 502087041

 

M. Jabłońska


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments