Przasnyszaninie, przasnyszanko! Ratujmy bezcenną figurę św. Rocha!

Do 27 października bez wychodzenia z domu można oddawać głosy na projekty Budżetu Obywatelskiego, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Rada Dziedzictwa Regionalnego w Przasnyszu prosi mieszkańców miasta o zagłosowanie na zadanie nr 6. Chodzi o remont figury św. Rocha wraz z podwyższeniem postumentu, aby nadać mu historyczną wysokość. Pomóżmy przywrócić blask pomnikowi upamiętniającemu świętego, który jak głosi tradycja, chroni od zarazy.

 

W kilku miejscach miasta (m.in. przy cmentarzu parafialnym) pojawiły się ogłoszenia sporządzone przez środowisko lokalnych patriotów, historyków i regionalistów skupionych w Radzie Dziedzictwa Regionalnego. Ich apel dotyczy głosowania na jeden z ważnych projektów tegorocznego budżetu obywatelskiego.

Chodzi o konserwację ikony Przasnysza –  figury  św. Rocha znajdującej się nad rzeką Węgierką u zbiegu ul. Zawodzie i św. Stanisława Kostki wraz z położeniem na niej polichromii. Konserwacja zapobiegnie porastaniu figury mchem, pozwoli na uzupełnienie ubytków kamienia oraz na odtworzenie lewej dłoni.

Odbudowa postumentu będzie polegała w pierwszej fazie na wykonaniu projektu na podstawie dawnej dokumentacji fotograficznej. Następnie nastąpi odtworzenie malowideł znajdujących się we wnękach postumentu oraz przebudowa samego postumentu, co sprawi, że figura świętego będzie lepiej widoczna od strony wjazdu do miasta ze strony Szczytna.

Wnioskodawcą tego projektu jest przasnyska Rada Dziedzictwa Regionalnego, która podkreśla wagę dbałości o pamiątki historyczne, ponieważ są one fundamentem naszej egzystencji. Konserwacja figury św. Rocha wraz z przebudową postumentu kosztuje 50 tys. zł; w ramach tegorocznej edycji budżetu możemy rozdysponować 300 tys. zł.

– Figura św. Rocha jest najcenniejszą rzeźbą w przestrzeni publicznej naszego miasta. Jest także miejscem kultu religijnego związanego z partonem chroniącym od zarazy. Nasi przodkowie 120 lat temu ufundowali ją w podzięce Bogu za uratowanie mieszkańców od epidemii cholery – argumentuje przasnyska Rada Dziedzictwa Regionalnego, podkreślając, że figura ze względu na jej wiek i zniszczenia wywołane działaniem wandali i czasu wymaga pilnego ratunku.

Czasu na oddanie głosu jest coraz mniej, ponieważ upływa on 27 października. Redakcja InfoPrzasnysz zachęca Czytelników, będących mieszkańcami naszego miasta, do głosowania na ten oraz inne projekty. Do rozdysponowania jest suma 300 tys. zł. Głosowanie zajmuje zaledwie kilka minut, a dzięki niemu mamy wpływ na naszą rzeczywistość.

 

Przasnyszaninie, przasnyszanko! Potrzebujemy Cię! ‼ Wejdź na stronę:

https://przasnysz.budzet-obywatelski.org/glosowanie

 

Naciśnij przycisk „Rozpocznij głosowanie”, a następnie „Kliknij, aby wybrać projekt”.

Wybierz projekt nr 6 – Konserwacja figury św. Rocha wraz z przebudową postumentu. W okienku obok opisu projektu zaznacz „Wybierz”, a następnie „Dalej”. Uzupełnij swoje dane, zatwierdź przyciskiem „Dalej” i oddaj głos!

 

M. Jabłońska


 

guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ppp
ppp
3 miesięcy temu

Niech Kościół zasponsoruje,ma środki.To jego własność.Nie słychać żeby Kościół dawał na walkę z covidem.Trzymają kasę dla siebie.

OOO
OOO
3 miesięcy temu
odpowiada  ppp

Tak? Nie dają na walkę z Covidem? To proszę poczytać ile sióstr zakonnych pracuje jako pielęgniarki w szpitalach zakaźnych (oczywiście za darmo), zobacz ilu ludzi Kościoła pomaga zakażonym, ile organizacji kościelnych pomaga tym ludziom. Jeśli nienawidzisz Kościoła to ok, twoja sprawa, ale w walce z nim używaj chociaż prawdy.

psz
psz
3 miesięcy temu
odpowiada  OOO

to praca tych ludzi a pieniądze niesłyszałem.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 miesięcy temu
odpowiada  ppp

Już nie przesadzaj. Też nie jestem fanem tego, to robi wielu kościelnych hierarchów, ale akurat ten pomnik to kawałek naszej wspólnej historii i warto byłoby go uratować.

was85
was85
3 miesięcy temu
odpowiada  ppp

Figura nie jest własnością Kościoła.

psz
psz
3 miesięcy temu
odpowiada  was85

„święty” jest własnością kościoła

Mati
Mati
3 miesięcy temu

Jakoś tak kiepsko chroni przed zarazą

Jarek
Jarek
3 miesięcy temu
odpowiada  Mati

Najwyraźniej jeszcze nie czas😠