Podpowiadamy, jak zaplanować 2019 rok. Łącznie niemal 30 dni bez pracy!

Dobrze zaplanowane urlopy wystarczą, by w przyszłym roku cieszyć się siedmioma długimi weekendami oraz dodatkowym miesiącem laby.

W ciągu całego 2019 roku wypadną 104 wolne dni w ramach samych sobót i niedziel. Do tego dochodzi 13 świąt, które przypadają podczas dni roboczych. To oznacza, że przyszłoroczny kalendarz już na starcie zapewnia nam aż 117 dni odpoczynku. Do tego dochodzi jeszcze ustawowy urlop dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę – to 20 lub 26 dni w zależności od naszego stażu. Jeśli dobrze go wykorzystamy możemy liczyć na dodatkowe wakacje.

Po noworocznym odpoczynku pierwszy dłuższy weekend nadejdzie dopiero w kwietniu, podczas świąt wielkanocnych. W 2019 roku wielkanocna niedziela wypada 21 kwietnia. Ustawowo wolny od pracy wielkanocny poniedziałek to 22 kwietnia. W efekcie, nie biorąc żadnego urlopu będziemy mieć trzy dni wolnego.

Na rekordowo długi urlop będziemy mogli liczyć na przełomie kwietnia i maja. 1 maja, czyli Święto Pracy przypada w środę, a 3 maja w piątek. Wystarczy więc wziąć trzydniowy urlop (29 i 30 kwietnia oraz 2 maja), aby cieszyć się aż 10 dniami odpoczynku.

Kolejna okazja  do dłuższego urlopu nadejdzie w czerwcu i w sierpniu. Boże Ciało w 2019 r. przypada w czwartek 20 czerwca. Wystarczy więc jeden dzień wolnego i można zaplanować 4-dniowy wyjazd. Niestety będzie to jedyna czerwcowa szansa na dłuższy wypad, ponieważ Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli ustawowo wolne od pracy Zielone Świątki przypadają w niedzielę.

Za to już w sierpniu na nieco dłuższy odpoczynek pozwoli nam czwartek 15-go, kiedy obchodzimy Święto Wojska Polskiego.

Wszystkich Świętych w 2019 r. wypada w piątek – może być to okazja do dłuższego świętowania. Na kolejne listopadowe wolne będziemy mogli liczyć przed 11 listopada.  Święto Niepodległości obchodzić będziemy w poniedziałek. Dzięki temu bez żadnego wysiłku będziemy leniuchować przez trzy dni. Boże Narodzenie z kolei przypadnie w środę i czwartek.

W Polsce dniami wolnymi od pracy są wszystkie weekendy i święta. W niżej wymienione dni świąteczne nie działają urzędy i obowiązuje zakaz handlu:

Nowy Rok (1 stycznia) – wtorek

Święto Trzech Króli (6 stycznia) – niedziela

Niedziela Wielkanocna (21 kwietnia) – niedziela

Poniedziałek Wielkanocny (22 kwietnia) – poniedziałek

Święto Pracy (1 maja) – środa

Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) – piątek

Zesłanie Ducha Świętego (9 czerwca) – niedziela

Boże Ciało (20 czerwca) – czwartek

Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) – czwartek

Wszystkich Świętych (1 listopada) – piątek

Święto Niepodległości (11 listopada) – poniedziałek

Boże Narodzenie (25 grudnia i 26 grudnia) – środa i czwartek

W przypadku gdy dni ustawowo wolne od pracy występują blisko weekendu, warto wziąć jeden lub dwa dni urlopu i skorzystać z okazji skorzystania z długiego weekendu. W ten sposób zapewnimy sobie dłuższy odpoczynek przy minimalnym wykorzystaniu urlopu.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments