Od dziś e-recepty w telefonie. Zobacz jak to działa.

Koniec z papierowymi receptami. Od dziś przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Gdzie ich później szukać? Najwygodniej w naszej aplikacji mObywatel.

Czytelność, mniej błędów, większe bezpieczeństwo – tak o e-receptach pisze wprowadzające je Ministerstwo Zdrowia. My dodatkowo zadbaliśmy o wygodę. Wystarczy, że na swoje telefony ściągniecie naszą bezpłatną i w pełni bezpieczną apkę mObywatel.

Do apteki z telefonem

– mObywatel to w ostatnich dniach jedna z najczęściej instalowanych przez Polaków aplikacji. Korzysta z niej już niemal milion osób – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Stale ją ulepszamy, dodajemy nowe funkcjonalności. E-recepta jest jedną z nich – dodaje szef MC.

Co zrobić, aby w swoim telefonie najpierw znaleźć elektroniczną receptę, a później ją zrealizować?

Krok 1: Po pierwsze ściągnij na swój telefon i zainstaluj naszą aplikację mObywatel. Znajdziesz ją – w zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz – w sklepach Google Play lub App Store. Jest bezpłatna, oficjalna i bezpieczna.

Aby uruchomić aplikację potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). To on gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych. Nieco niżej znajdziesz informację jak najszybciej (od ręki i za darmo) założyć profil zaufany.

E-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż. Dobra wiadomość: pod koniec tego miesiąca będzie dostępna także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.

Wracamy do realizacji e-recepty.

Krok 2: Jeśli masz już ściągniętą i zainstalowaną aplikację mObywatel, wybierz w niej kartę eRecepta.

Krok 3: Będąc w aptece, wybierz którą e-receptę chcesz zrealizować. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, podaj numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.

Gotowe!


Źródło MZ
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Honorata
Honorata
1 rok temu

A co ze starszymi osobami niektórzy z nich nie posiadają telefon a jak już mają to nie zawsze z internetem.Ministerswo Zdrowia chyba o tych ludziach nie pomyśleli .

Wojtek
Wojtek
10 miesięcy temu

Przeciez to jest pomylone,sa ludzie starsi,sa tacy co maja zwykle tel itd itd .Tu recepty potrzebuje ten co ten system wymyslil.

Marcin
Marcin
10 miesięcy temu

Kretynizm, moja matka 70lat ma sobie odebrac leki z erecepta. Kobieta która zupełnie nie ogarnia ustawienia godziny w telefonie nawet wejścia w SMS musiałem ją uczyć teraz ma sobie ściągnąć aplikacje, wejść przez internet w bankowość elektroniczna i założyć profil zaufany a potem go potwierdzać w urzędzie. Przecież to paranoja. Zwłaszcza że teraz ta cała pandemia wirusa i urzędy pozamykane. Jeszcze raz powiem krótko poroniony pomysł.

Rafał
Rafał
8 miesięcy temu
odpowiada  Marcin

Do założenia profilu zaufanego wystarczy same potwierdzenie za pomocą logowania się do banku nie jest do tego potrzebna wizyta w urzędzie. Do urzędu należy się udać jeśli nie chcemy zakładać profilu zaufanego przez bank.

Aps
Aps
7 miesięcy temu
odpowiada  Marcin

Ludzie!
To chyba takie nowe hobby; wypisywać krytyczne uwagi bez względu na to, czy się coś rozumie, czy nie.
Przecież nikt nikogo nie zmusza do korzystania z eRecepty przez telefon!!!
Wystawiający podaje czterocyfrowy numer recepty, a swój PESEL to chyba każdy zna.
A jak nie, to mu pani poda razem z numerem.
Wystarczy zapisać. No ale tej umiejętności, to chyba od 70+ nie można wymagać…

Wiola
Wiola
2 miesięcy temu
odpowiada  Aps

Ja dostałam na meila ,byłam prywatnie u lekarza.I nie potrafie tego ogarnac,nie mam konta w banku,leze po operacji kręgosłupa i nie moga mi wyslac kodu bo prywatnie nie mają opcji innej niż na meila.Chyba nie wykupić recepty…brak mi słów.W przychodni na nfz dostaje kod przez tel i już a tu nie ma takiej opcji.Jestem bardzo zła…wrr