Od dziś e-recepty w telefonie. Zobacz jak to działa.

Koniec z papierowymi receptami. Od dziś przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Gdzie ich później szukać? Najwygodniej w naszej aplikacji mObywatel.

Czytelność, mniej błędów, większe bezpieczeństwo – tak o e-receptach pisze wprowadzające je Ministerstwo Zdrowia. My dodatkowo zadbaliśmy o wygodę. Wystarczy, że na swoje telefony ściągniecie naszą bezpłatną i w pełni bezpieczną apkę mObywatel.

Do apteki z telefonem

– mObywatel to w ostatnich dniach jedna z najczęściej instalowanych przez Polaków aplikacji. Korzysta z niej już niemal milion osób – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Stale ją ulepszamy, dodajemy nowe funkcjonalności. E-recepta jest jedną z nich – dodaje szef MC.

Co zrobić, aby w swoim telefonie najpierw znaleźć elektroniczną receptę, a później ją zrealizować?

Krok 1: Po pierwsze ściągnij na swój telefon i zainstaluj naszą aplikację mObywatel. Znajdziesz ją – w zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz – w sklepach Google Play lub App Store. Jest bezpłatna, oficjalna i bezpieczna.

Aby uruchomić aplikację potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). To on gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych. Nieco niżej znajdziesz informację jak najszybciej (od ręki i za darmo) założyć profil zaufany.

E-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż. Dobra wiadomość: pod koniec tego miesiąca będzie dostępna także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.

Wracamy do realizacji e-recepty.

Krok 2: Jeśli masz już ściągniętą i zainstalowaną aplikację mObywatel, wybierz w niej kartę eRecepta.

Krok 3: Będąc w aptece, wybierz którą e-receptę chcesz zrealizować. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, podaj numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.

Gotowe!


Źródło MZ
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Honorata
Honorata
8 miesięcy temu

A co ze starszymi osobami niektórzy z nich nie posiadają telefon a jak już mają to nie zawsze z internetem.Ministerswo Zdrowia chyba o tych ludziach nie pomyśleli .

Wojtek
Wojtek
6 miesięcy temu

Przeciez to jest pomylone,sa ludzie starsi,sa tacy co maja zwykle tel itd itd .Tu recepty potrzebuje ten co ten system wymyslil.

Marcin
Marcin
6 miesięcy temu

Kretynizm, moja matka 70lat ma sobie odebrac leki z erecepta. Kobieta która zupełnie nie ogarnia ustawienia godziny w telefonie nawet wejścia w SMS musiałem ją uczyć teraz ma sobie ściągnąć aplikacje, wejść przez internet w bankowość elektroniczna i założyć profil zaufany a potem go potwierdzać w urzędzie. Przecież to paranoja. Zwłaszcza że teraz ta cała pandemia wirusa i urzędy pozamykane. Jeszcze raz powiem krótko poroniony pomysł.

Rafał
Rafał
odpowiada  Marcin
5 miesięcy temu

Do założenia profilu zaufanego wystarczy same potwierdzenie za pomocą logowania się do banku nie jest do tego potrzebna wizyta w urzędzie. Do urzędu należy się udać jeśli nie chcemy zakładać profilu zaufanego przez bank.

Aps
Aps
odpowiada  Marcin
3 miesięcy temu

Ludzie!
To chyba takie nowe hobby; wypisywać krytyczne uwagi bez względu na to, czy się coś rozumie, czy nie.
Przecież nikt nikogo nie zmusza do korzystania z eRecepty przez telefon!!!
Wystawiający podaje czterocyfrowy numer recepty, a swój PESEL to chyba każdy zna.
A jak nie, to mu pani poda razem z numerem.
Wystarczy zapisać. No ale tej umiejętności, to chyba od 70+ nie można wymagać…