Nie pozwól, aby „większy” dominował na drodze

Podróżując po polskich drogach pamiętajmy o bardzo dużym ruchu tranzytowym, wynikającym z położenia Polski (szlak tranzytowy wschód — zachód), gdzie tylko w zeszłym roku do naszego kraju wjechało 1 922 517 samochodów ciężarowych oraz 158 551 autobusów.  

Za nami już połowa wakacji, czas odpoczynku relaksu, czas kiedy chcemy zapomnieć o pracy, a każdą wolną chwilę spędzić z najbliższymi.

Mówiąc o wypoczynku bardzo często myślimy o podróżach- własnymi autami, autobusami, pociągami….

Jednak nigdy nie należy zapominać o grożącym nam niebezpieczeństwie.

Podróżując po polskich drogach pamiętajmy o bardzo dużym ruchu tranzytowym, wynikającym z położenia Polski (szlak tranzytowy wschód — zachód), gdzie tylko w zeszłym roku do naszego kraju wjechało 1 922 517 samochodów ciężarowych oraz 158 551 autobusów (dane Biuro Ruchu Drogowego KGP „ Wypadki drogowe w Polsce w 2012roku- Warszawa,2013).

Tak ogromna liczba  świadczy o tym , jak wielkie zagrożenia na drogach mogą stwarzać tzw. „duże” samochody. Tylko w lipcu 2013r. na terenie Garnizonu Mazowieckiego doszło do 197 zdarzeń, gdzie sprawcami byli kierujący samochodami ciężarowymi – jest to liczba porównywalna do roku ubiegłego.

Najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, a w przypadku długich podróży — zmęczenie.

            Policjanci Mazowieckiej Drogówki oprócz codziennych działań zmierzających do ograniczenia wypadkowości na mazowieckich drogach, apelują do Państwa aby w tym, skądinąd pięknym, okresie wakacji szanować przepisy, okazywać sobie wzajemną życzliwość i wyrozumiałość, jednocześnie nie zapominać o rozwadze, oraz zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego.

W ciągu ostatniej doby, na terenie województwa mazowieckiego policjanci ruchu drogowego ukarali mandatami  72 kierujących pojazdami ciężarowymi, na 4 kierujących sporządzone zostaną wnioski o ukaranie do sądu.  W przypadku 8 kierowców ciężarówek kontrole zakończyły się pouczeniem.


Zespół Prasowy KWP zs w Radomiu


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments