Nazwą most na Mostowej oraz uliczkę w sąsiedztwie Gołymińskiej w Przasnyszu.

Podczas ostatniej sesji radni miejscy mieli nadać nowe nazwy dwóm miejskim obiektom. Miano miał zyskać bezimienny most na ul. Mostowej oraz jedna z wewnętrznych ulic. Choć propozycje zaakceptowała przasnyska Rada Dziedzictwa Regionalnego, radni poprosili wystąpienie do IPN o opinię. Ich prośbie stało się zadość, a projekty uchwał powrócą na kolejnej sesji Rady Miejskiej. Znamy jednak zgłoszone propozycje.

 

Wniosek o nadanie nazwy ulicy złożony został przez jednego z właścicieli nieruchomości położonych wzdłuż drogi wewnętrznej, która obsługuje tereny przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną. Jest to uliczka biegnąca od ul. Gołymińskiej, równoległa do ul. Romana Hoppe. Burmistrz Przasnysza zaproponował nazwę „Bronisława Pawła Królickiego”, co pozwoli uhonorować zasłużonego dla miasta mieszkańca, który prócz zapisania chlubnej wojennej karty był również jednym z ojców założycieli Cechu Rzemiosł Różnych w Przasnyszu.

 

Bronisław Paweł Królicki – żył w latach 1896-1962, pochodził z rodziny rzemieślniczej, prowadził zakład ślusarsko-mechaniczny. W 1916 r. wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, został dowódcą przasnyskiego plutonu oraz wchodził w skład dowództwa placówki tej organizacji. Przez wiele lat aktywnie działał w Zarządzie Byłych Peowiaków. Organizował pomoc bratnią dla byłych żołnierzy POW, w okresie bezrobocia starał się dla nich o pracę i zapomogi. W 1940 r. aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego.

Po powrocie do kraju ponownie otworzył zakład i szkolił uczniów oraz oddawał się pracom społecznym w Przasnyszu. Był współorganizatorem Cechu Rzemiosł Różnych i wchodził w skład jego Zarządu. Był członkiem Zarządu Związków Byłych Więźniów Politycznych. Od 1950 r. pracował też w Zarządzie Powiatowym ZBoWiD. Jako ceniony fachowiec społecznie wyremontował most żelazny na rzece Węgierce na ul. Mostowej oraz wybudował kładkę żelazną przy ul. Przechodniej. Po upaństwowieniu jego zakładu wyjechał do warszawy i pracował przy odbudowie stolicy.

 

Bezimienny most będzie miał patrona

Wniosek o nadanie nazwy mostowi na ul. Mostowej złożony został przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, które zaproponowało nazwę „Aleksandra Niskiego”.

Aleksander Niski – żył w latach 1886 -1962. W trakcie trwania I wojny światowej wstąpił do powstającego wojska polskiego, nazywanego Armią Hallera. Po zakończeniu działań wojennych został zdemobilizowany i powrócił do rodzinnego Przasnysza. Jako czeladnik w zawodzie szewskim otworzył swój zakład rzemieślniczy. Został członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Podczas jednej z akcji gaśniczych, w drodze do pożaru stracił nogę i stał się inwalidą. Pracował jednak zawodowo do końca życia. Nadanie ww. mostowi nazwy: „Aleksandra Niskiego” uhonoruje żyjącego w latach 1886-1962, zasłużonego dla miasta mieszkańca Przasnysza. W bieżącym roku przypada również setna rocznica zwycięstwa oręża polskiego nad nawałą bolszewicką w 1920 r.

Nad propozycjami nadania nowych nazw Rada Miejska w Przasnyszu zagłosuje na najbliższym posiedzeniu.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mokre
mokre
3 lat temu

i będzie potrzeby pan w czarnej sukience żeby odprawił swoje czary nad mostem co by się nie zwalił oczywiście co łaska

Zenek
Zenek
3 lat temu

Ten most w czasie wojny został zaminowany. Ileś lat po wojnie którejś nocy doszło do dużej eksplozji. Kilkanaście lat temu gdy most był remontowany nadal obawiano się czy nie wybuchnie. Kiedyś na tym moście stały bardzo ładne, żeliwne słupki. Zniknęły po remoncie. Rada Dziedzictwa to ma dziwne pomysły raczej do niczego. Co to da, że nazwiemy most czyimś imieniem? W Przasnyszu potrzebne są inicjatywy wnoszące coś dla mieszkańców dające rozwój chociażby w sferze kultury. Muszą to być żywe, angażujące ludzi przedsięwzięcia a nie martwe pomniki, tablice i nazwy ulic czy mostów.