Muzeum Historyczne postawi w Przasnyszu domki dla owadów!

Domki, które muzeum zdobyło od Fundacji Orlen, już niebawem pojawią się w przestrzeni miejskiej – na pewno staną w sąsiedztwie przasnyskich szkół i przedszkoli. Muzeum będzie wykonywało również domki podczas wakacyjnych warsztatów z dziećmi. Zostaną one poprzedzone częścią teoretyczną, aby najmłodsi poznali lokalny ekosystem.

 

– Na początku roku składaliśmy wniosek do Fundacji Orlen na zadanie „Przaśny miód w przaśnym grodzie”. Zadanie nie uzyskało dofinansowania, ale jeden z jego elementów tak spodobał się członkom Fundacji, że przekazali nam 11 domków/hoteli dla owadów zapylających –  mówi Monika Miłoszewska z Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

Większość kwiatów i warzyw w przydomowych ogródkach, zapylanych jest przez pszczoły samotnice. Choć są mniej znane niż pszczoły miodne, pełnią w ekosystemach bardzo ważną rolę. Nie dlatego, że rzadko występują, lecz dlatego, że prowadzą bardziej skryty tryb życia. Domki nie zastąpią owadom ich naturalnych kryjówek, ale w środowisku miejskim znacznie ułatwią schronienie, szansę przetrwania i rozmnażania, a tym samym mogą przyczynić się do wzrostu bioróżnorodności.

 

– Owadzie schronienia mogą przyjmować przeróżne kształty i być oryginalną ozdobą miasta. Dzięki zastosowaniu różnych materiałów (trzcina, glina, muszle ślimaków, cegły dziurawki, odpowiednio nawiercone gałęzie, lub puste łodygi roślin), schronienia mogą w nich szukać różne gatunki owadów – tłumaczy Monika Miłoszewska.

 

Domki pojawią się w przestrzeni miejskiej, na pewno przy szkołach i przedszkolach. Prócz domków otrzymanych od Fundacji Orlen, muzeum będzie wykonywało kolejne domki podczas wakacyjnych warsztatów z dziećmi (najprawdopodobniej będzie to 8 sierpnia, bo wtedy przypada dzień pszczoły). Warsztaty zostaną poprzedzone częścią teoretyczną, aby najmłodsi poznali zależność i współodpowiedzialność za lokalny ekosystem.

– Chcemy, aby warsztaty powstawania domków dla owadów zapylających nie były jednorazową akcją, pragniemy by z czasem ilość domków/hoteli w przestrzeni miejskiej sukcesywnie się powiększała. Domki, które teraz pojawią się w Przasnyszu, mają wymiary 28x9x40 cm. Oczywiście mogą być znacznie większe, więc planujemy zorganizować również  warsztaty dla dorosłych. Chodzi nam o zaangażowanie społeczności lokalnej w szacunek, pielęgnowanie zieleni miejskiej i podkreślenie wagi ekologii w naszym codziennym życiu — wyjaśnia Monika Miłoszewska.

 

M. Jabłońska


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments