Mieszkańcy ulicy Wojskowej w Przasnyszu apelują o poprawę warunków na osiedlu nr 3.

Mieszkańcy osiedla przy ulicy Wojskowej zwrócili się do przasnyskich radnych z prośbą o zorganizowanie lub przeorganizowanie dawnych boisk. Domagają się zieleni oraz miejsca wypoczynku dla dzieci i seniorów. „Zmieńmy szary,  brzydki obraz pod naszymi  oknami na coś kolorowego i przyjemnego” – zaapelowali. Radni nie byli jednomyślni.

 

Nad postulatami mieszkańców pochyliła się komisja skarg, wniosków i petycji Rady Miejskiej w Przasnyszu, która uznała za petycję za zasadną. Jednak do nadania sprawie biegu, konieczna była jeszcze akceptacja większości składu rady, nad czym dyskutowano na ostatniej miejskiej sesji, podczas której głos zabrała m.in. przedstawicielka mieszkańców osiedla.

Na ogromnym obszarze przy ulicy Wojskowej jest plac, podzielony na trzy części. Na jednej z nich jest mały plac zabaw z przeznaczeniem dla małych dzieci – do 6 lat. Pozostałe dwie części są nieużytkowane, ponieważ leży tam asfalt, który jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa oraz nielegalnym miejscem do parkowania dla samochodów, mimo że obok znajduje się duży parking.

„Uważamy, że te bezużyteczne dwa place są idealnym miejscem do odpowiedniego zagospodarowania. Osiedle się rozrasta i wzrasta konieczność powstania nowych miejsc parkingowych. Część nielegalnego parkingu można przygotować pod prawdziwy parking a drugą część przekształcić w miejsce dla seniorów i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zapewnione wówczas byłoby miejsce dla każdej grupy wiekowej – nie tylko możliwość zabawy w piaskownicy (której zresztą brakuje) i nawiązania kontaktów z innymi dziećmi, czy dorosłymi, ale także odpowiednią dla wieku dawkę ruchu. Osoby w wieku dojrzałym miałyby miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu i możliwość nawiązywania i zacieśniania relacji międzyludzkich” – czytamy w petycji mieszkańców.

 

Na osiedlu brakuje miejsca dla dzieci i seniorów

Jak wskazują przasnyszanie, przy ulicy powstało boisko w parku, za które są bardzo wdzięczni, ale tam gromadzą się zazwyczaj nastolatkowie. Dlatego proponują zerwanie starego asfaltu ze środkowego boiska oraz zagospodarowanie terenu zielenią, drzewami oraz krzewami. Teren, na którym obecnie parkują samochody, zdaniem mieszkańców, trzeba przekształcić w legalny  parking z wjazdem od ulicy Wojskowej, a nie jak do tej pory, przez prywatną działkę.

„Naszym celem, jako mieszkańców osiedla, którym leży na sercu dobro wszystkich mieszkańców, jest uzyskanie wsparcia lokalnych władz dla inicjatywy zmierzającej do zapewnienia warunków aktywnej i bezpiecznej zabawy oraz odpoczynku dla wszystkich mieszkających w okolicy. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, iż ilość dzieci zamieszkujących przy ulicy Wojskowej oraz seniorów jest relatywnie duża, a miejsc rekreacyjnych niewiele. Uważamy, że przy istnieniu możliwości częściowego sfinansowania renowacji placu z różnych źródeł (np. z funduszy unijnych), dlatego takie miejsce powinno powstać w tym rejonie jak najszybciej. Wierzymy, że Pan Burmistrz zgodzi się z nami, iż taka inwestycja jest tej części osiedla konieczna i uczyni wszystko, aby ten cel został osiągnięty. Zmieńmy ten  szary,  brzydki  obraz pod  naszymi  oknami na  coś kolorowego i przyjemnego” – zaapelowali mieszkańcy, prosząc o przekazanie odpowiedzi na ręce radnej z tego terenu Małgorzaty Bandurskiej.

Do treści petycji odniósł się podczas sesji radny Arkadiusz Chmielik. – Argumenty tam zawarte są zasadne i ciężko się z nimi nie zgodzić, bo wraz z Radą Miasta przemy do tego, aby w mieście rozwijał się sport i rekreacja. Jednak Przasnysz powinien się rozwijać w wielu kierunkach. Jeszcze niedawno mówiliśmy o boiskach przy szkole podstawowej nr 1 i 3 oraz zagospodarowaniu Wembley na os. Orlika – wskazał rady, przypominając że miasto ma wiele potrzeb, a przy ul. Wojskowej niedawno powstało boisko.

– W obecnej sytuacji, w której rozmawiamy o budowie boisk przy szkołach, moim zdaniem te zadania są ważniejsze. Dlatego postulowałbym  powrót do tematu w późniejszym terminie, a skupić się na inwestycjach priorytetowych – tam, gdzie dawno ich nie było – podkreślił Arkadiusz Chmielik.

Do słów radnego odniosła się przedstawicielka mieszkańców osiedla nr 3. Kobieta podkreśliła, że prace, o które wnioskują, nie wymagają dużych nakładów.

– Rozumiem, że są sprawy ważne i ważniejsze, ale tu chodzi o drobną inwestycję: o zerwanie istniejącego asfaltu, który jest niebezpieczny dla dzieci. Dzieci są już po różnych kontuzjach. Chodzi nam głównie o zerwanie asfaltu i posianie trawy, nie chodzi o wielkie i kosztowne inwestycje – zaznaczyła.

Petycja została przyjęta 5 głosami „za”. Przeciwni byli radni: Piotr Oleksik (PiS), Arkadiusz Chmielik i Piotr Jeronim (PPP/PPW).

Przypomnijmy, że podczas poprzedniej kadencji władz miasta, Rada Miejska, w której większość mieli radni PPP, odrzuciła petycję mieszkańców ul. Wojskowej. Przasnyszanie domagali się wówczas odstąpienia od sprzedaży części parku w tej części miasta. Zapewnienie finansowych wpływów do miejskiej kasy w wysokości 720 tys. zł okazało się wówczas ważniejsze od interesu mieszkańców. Trudno o bardziej jaskrawy przejaw lekceważenia podatników przez ludzi mieniących się ich przedstawicielami.

 

 

M. Jabłońska


 

guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
taaaaa
taaaaa
15 dni temu

Macie budżet obywatelski, z którego nie korzystanie w odpowiedni sposób. Wynikiem czego (waszego nieumiejętnego wykorzystania potencjału) nadal z owego budżetu korzystają szkoły. Podobno miały nastąpić w tym aspekcie zmiany, do czego zmierzał sam burmistrz Przasnysza, konkretnie miało nastąpić wyłączenie szkół/ przedszkoli z udziału w budżecie obywatelskim. To nie nastąpiło, powodem tego jest (czego jestem pewien) nie umiejętne korzystanie z tego środka finansowego. Na co szkole akwarium, tego do końca nie wiem. W tym roku zapewne też będzie możliwość pisania projektów pod budżet obywatelski, w następnym także, zatem 50 tyś rozpisane i wygrane co rok, daje ogromne możliwości – Powodzenia.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
15 dni temu
odpowiada  taaaaa

Chyba co miesiąc każda z tych osób płaci podatki? To już im się nic nie należy?

taaaaa
taaaaa
15 dni temu

Tak jak każdemu coś się należy, tak jak w każdej innej części miasta coś się należy, tak jak wszyscy inni płacą podatki. Park, nowoczesne piękne boisko, plus plac zabaw dla dzieci jest. Parking owszem do zrobienia. Rozsądne. Mają tam radną, radna pobiera pieniążki za …coś, może czas robić …coś. Coś ponad dostarczanie pism do burmistrza. Budżet obywatelski jest tak tragicznie wykorzystywany od lat i właśnie tego typu żale, pokazują jak nie należy wykorzystywać środków finansowych, które są dostępne i łatwe do wykorzystania. Takie żale mieszkańców, pokazują jednocześnie jakich mamy radnych. Tak mieszkańcom osiedla wojskowego się należy, dokładnie tyle samo co… Czytaj więcej »

Last edited 15 dni temu by taaaaa
xcx
xcx
15 dni temu
odpowiada  taaaaa

Cała prawda , szkoły i przedszkola powinny być wyłączone z budżetu obywatelskiego. W tych środowiskach bardzo łatwo zorganizować głosowanie na ich projekty. Burzyło się we mnie jak w pierwszym roku kadencji obecnego Burmistrza ,zamieszczano zdjęcia przedszkolaków idących w grupach do urzędu , wrzucić głos do urny. (: Akwarium w szkole , absurd i wiele innych na co wyrzuca się nasze pieniądze.Co do przedmiotowego terenu przy ulicy Wojskowej , niech będzie tak jak jest , to wizytówka władz miejskich.(:

Ryszard
Ryszard
15 dni temu

Jak najbardziej jest potrzebnych dodatkowych kilka miejsc parkingowych tym bardziej że powstaje nowy blok ale zieleń drzewa są również tam potrzebne. Pani radna napewno zadba o to…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
15 dni temu
odpowiada  Ryszard

Zaraz, zaraz. Miejsca parkingowe dla nowych mieszkańców to chyba deweloper powinien wybudować, nieprawdaż?

MariaWK
MariaWK
15 dni temu

Teraz miasto, a tak się grodza i robią osiedla zamknięte? Składajcie się jako mieszkańcy, bo nikt oprócz was nie będzie z tego korzystał. Chyba już dość wykorzystywania

xcx
xcx
15 dni temu
odpowiada  MariaWK

Jakie zamknięte? Chyba kobieto nie byłaś na tym osiedlu, 3 duże bramy , 3 mniejsze otwarte na oścież.Tak teren ogrodzony od niepamiętnych czasów , a i tak z osiedli domków jednorodzinnych przychodzą z psami jak na wybieg i pozostawiają odchody na trawnikach , a nawet i chodnikach. Zapraszam panią na lustrację osiedla.Tak na marginesie kto i kogo wykorzystał? Ulica zrobiona , ale my członkowie wspólnot mieszkaniowych przekazaliśmy nieodpłatnie części działek na rzecz miasta. Następnie wybudowano boisko , ale również z niego korzysta młodzież z sąsiednich osiadli domków jednorodzinnych i nie tylko.Ubolewać należy ,że większość mieszkańców wyraziła zgodę na nazwę ulicy… Czytaj więcej »

xcx
xcx
15 dni temu
odpowiada  xcx

Oj , jeszcze bramka mała przy PRIM i od ulicy Makowskiej duża brama i mała.I to się nazywa osiedle zamknięte według Pani Marii WK (:

taaaaa
taaaaa
14 dni temu

Niech się radna do pracy bierze. To wam wystarczy aby osiągnąć swoje cele na osiedlu. Dawno powinien być czas, aby rozliczyć z wykonanej pracy radnych miasta Przasnysz. Ze wszystkich radnych naszego miasta w działaniach widoczne są trzy osoby. Reszta nie istnieje ! Radni bezradni do noszenia pism do burmistrza !!

taaaaa
taaaaa
14 dni temu
odpowiada  taaaaa

Dodam, że oczywiście chodzi o optymalne wykorzystanie budżetu obywatelskiego. Rozmowę z mieszkańcami i pisanie odpowiednich wniosków, mając na uwadze wysokość dotacji 50 tyś i etapy zaplanowane na kolejne lata. Zatem na osiedlu Wojskowym wiadomo czego oczekują mieszkańcy, parking, zieleń i przestrzeń do zabawy. Do końca kadencji można jeszcze 3 razy złożyć wnioski do budżetu obywatelskiego co da 150 tyś. A macie już stracone 100 tyś. Ale za to będzie akwarium w szkole.

xcx
xcx
14 dni temu
odpowiada  taaaaa

Parkingi mamy przy naszych blokach , a o parking niech się martwią wojskowi , którzy zamieszkają w nowobudowanym bloku.Co do naszej Pani Radnej to jest bardzo dobra , tylko nie ma siły przebicia w Radzie Miasta , ponieważ kandydowała z innego Komitetu Wyborczego , a nie z Porozumienia Między Podziałami /jakie to porozumienie jak z nikim nie mogą się porozumieć/.

Mati
Mati
13 dni temu
odpowiada  xcx

Z PiSem się porozumieli i mają większość zarówno w powiecie, jak i mieście, nie licząc się z nikim. Dla władzy zresztą porozumieliby się z samym diabłem, a mieszkańcy są nieistotni.