Koniec jazdy slalomem? Przebudowa ulicy Zawodzie jeszcze w tym roku. Na Świerczewie będzie rondo.

Jazda slalomem to nie tylko domena narciarzy, którym pod pretekstem zarazy zabroniono jazdy na stoku. Są jednak rozrywki niezakazane, z których przasnyszanie korzystają od lat. Jedną z nich jest jazda wężykiem po dziurawych jak szwajcarski ser miejskich ulicach – Zawodzie i Świerczewo. Ich przebudowa była planowana od lat, ale na planach się kończyło. Sprawy jednak ruszyły z miejsca.

 

Z radością śpieszymy donieść, że przymusowa jazda wężykiem, aby ominąć uliczne kratery, niebawem może przestać należeć do codziennych rozrywek kierowców. Jest już pozwolenie na przebudowę ulicy Zawodzie w Przasnyszu. Procedura dotycząca Świerczewa jest w toku.

– Rozbudowa ul. Świerczewo i przebudowa ul. Zawodzie to nieodzowne i oczekiwane inwestycje. Kompleksowe projekty techniczne zostały opracowane, a w przypadku ul. Zawodzie zatwierdzone w 2020 r. prawomocnym pozwoleniem na budowę wydanym przez Starostę Przasnyskiego. Procedura uzyskania pozwolenia na rozbudowę ul. Świerczewo jest w trakcie procedowania – dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta.

Jak zaznaczono, dokumentacje projektowe wspomnianych ulic w pełni uwzględniają i są kompatybilne z rozwiązaniami projektowymi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dotyczącymi przebudowy drogi krajowej nr 57 i ronda, zaplanowanego w obszarze skrzyżowania tych ulic.

Przebudowy ulic Zawodzie i Świerczewo znalazły się w planie wydatków w budżecie miasta na 2021 r. Na ten cel przewidziano 2 mln 507 tys. zł, ale część tej kwoty w wysokości 1 mln 253 tys. 500 zł ma pochodzić z dotacji zewnętrznej (Funduszu Dróg Samorządowych).

 

Będzie rondo na skrzyżowaniu Świerczewa i Ogrodowej

– W sierpniu 2020 r. Miasto Przasnysz złożyło wniosek o dofinansowanie realizacji przebudowy ul. Zawodzie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Z wnioskiem o wsparcie finansowe z tego programu Miasto wystąpi również w roku 2021 w odniesieniu do ul. Świerczewo. Z uwagi na zakres prac, niezbędnych do wykonania, ich koszt oraz objęcie nadzorem konserwatora zabytków, realizację tych dwóch priorytetowych zadań inwestycyjnych postanowiliśmy rozłożyć na okres dwóch lat. Dlatego też rozpoczęcie i wykonanie robót budowlanych, związanych z rozbudową ul. Świerczewo, przewidziane zostało na rok 2022 – wyjaśnił wiceburmistrz Łukasz Machałowski.

 

Rozbudowa ulicy Świerczewo swoim zakresem obejmie:

a) wykonanie jezdni asfaltowej o zmiennej szerokości 6-7 m;

b) wykonanie obustronnego chodnika i zatok postojowych z miejscami parkingowymi;

c) budowę zjazdów przez chodnik do wszystkich działek;

d) przebudowę skrzyżowań: – projektowana przebudowa skrzyżowania ulic Świerczewo z ul. Ogrodową z prostego na rondo;

e) przebudowę fragmentów kanalizacji deszczowej wraz z wykonaniem przykanalików;

f) budowę oświetlenia ulicznego i przebudowę kolidującej linii oświetleniowej napowietrznej.

 

Szacunkowy koszt tego zadania to 3.500.000,00 zł

Starosta zawiadomił już o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji na realizację rozbudowy ulicy Świerczewo w Przasnyszu. Zakres inwestycji dotyczy rozbudowy drogi gminnej – ulicy Świerczewo – o łącznej długości 774 m wraz z infrastrukturą towarzyszącą (oświetleniem i kanalizacją deszczową) oraz przebudową urządzeń energetycznych, kolidujących z projektowaną ulicą. Postępowanie toczy się na wniosek Burmistrza Przasnysza. Stronami postępowania w sprawie są właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości, położonych na działkach usytuowania obiektu. Akta sprawy do wglądu znajdują się w Wydziale Budownictwa i Zarządzania Kryzysowego w Referacie Budownictwa Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.

 

M. Jabłońska


 

guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mirek
Mirek
1 miesiąc temu

Panie Machałowski zacznijcie to od Swierczewa. Tą ulica sie jeździć nie da. Trochę bardziej logicznie trzeba do tego podejść.

Syn Zenka
Syn Zenka
1 miesiąc temu

Kolejne „rondo” kolejne kolizje tak jak na słynnym kapslu

Anna
Anna
1 miesiąc temu

Rondo tam jest na pewno nie tak potrzebne jak rondo przy przejeździe z ulicy Zawodzie na Świerczewo. Czemu tego nikt nie wziął pod uwagę. Mimo że wiele na to wskazuje. Tu najgorszy przejazd. Rano korki. Kto to w ogóle planuje. Zanim podejmiecie decyzję tamtego ronda, zastanówcie się nad radem właśnie tu. Od strony Szczytna i z powrotem. Właśnie tu szczególnie jest potrzebne rondo. Bo jeśli będą wypadki co ich nie brakuje na tym przejeździe to dopiero będziecie myśleć z kad pieniądze na zrobienie następnego radą. To planowane nie jest tam aż tak potrzebne, przecież tam dalej jest też małe rado.… Czytaj więcej »

Jakob
Jakob
1 miesiąc temu
odpowiada  Anna

Pewnie dlatego że to droga krajowa i to nie miasto nią zarządza.

Anna
Anna
1 miesiąc temu
odpowiada  Jakob

Ale we współpracy z samorządami można to na pewno zorganizować póki jest czas. Na pewno tak jest bo jedni drogi robią a drudzi wprowadzają swoje zmiany. Przecież to można zrobić w drodze porozumień przecież to jest nasze piękne miasto. Wszystkie władze lokalne powinny w naszym mieście współpracować. To przecież tylko współpracą możemy to osiągnąć.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Anna

Rondo załatwia Starosta. Jak widać, skutecznie. Niedawno czytałem harmonogram prac, chyba sama faza projektowania ma trwać z półtora roku. Więc nie ma się co nastawiać na jakiekolwiek efekty w najbliższym czasie.

Konrad
Konrad
1 miesiąc temu

od razu zmienic oswietlenie na LED I zrobic mocniejszy dywanik asfaltowy na swierczewie. to popularny skrot dla ciezkich jak i Warszawy w drodze na mazury

Last edited 1 miesiąc temu by Konrad
Ait
Ait
1 miesiąc temu
odpowiada  Konrad

Jakby się udało to razem z tym oświetleniem zmienić władze miasta bo ta głupota jest nie do zniesienia

Last edited 1 miesiąc temu by Ait
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Ait

Zaraz zaraz. Ktoś Patyczaka zagłosował. Więc teraz do kogo pretensje?