KEN Przasnysz: Historia na UW

W związku z nawiązaniem współpracy między Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu a Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego grupa uczniów z przasnyskiej szkoły 22 listopada 2013r. wzięła udział w wykładach historycznych organizowanych na wymienionej powyżej uczelni.
Inauguracji zajęć, zaplanowanych na cykl czterech spotkań, dokonała Dyrektor Instytutu Historycznego pani profesor Małgorzata Karpińska, przy współudziale organizatora całego projektu, naszego nauczyciela historii, p. Zdzisława Zdziarskiego. Odbyło się to w bardzo reprezentacyjnej, przez lata niedostępnej, a teraz pięknie odrestaurowanej, Sali Kolumnowej. Odwiedziliśmy także bibliotekę Instytutu Historycznego, która jest największym samodzielnym księgozbiorem tego typu w Polsce. Tematem przewodnim wykładów, prowadzonych przez profesora Ryszarda Kuleszę, była różnorodność i idea uniwersalizmu w epoce starożytnej. Składały się z dwóch części trwających po półtorej godziny. Głównym wątkiem poruszanym podczas pierwszej z nich była demokracja ateńska, natomiast zagadnienia kolejnej opatrzone zostały tytułem: Termopile – czyli o dziejach pewnego symbolu w światowej i polskiej memoire collective. Warto wspomnieć, że profesor Kulesza obdarował słuchaczy książką swojego autorstwa i każdą z nich w przerwie wykładu indywidualnie zadedykował.
Możliwość uczestniczenia w tego typu wykładach była dla nas nowym doświadczeniem, bowiem, nawykli do licealnych form prowadzenia zajęć, stanęliśmy przed wyzwaniem funkcjonowania w realiach uniwersyteckich. Na szczęście profesor Kulesza, zdając sobie z tego sprawę, prowadził wykłady w sposób bardzo przystępny, okraszając swoje wystąpienie dużą dawką humoru, co niewątpliwie przyczyniło się do rozluźnienia panującej atmosfery i łatwiejszego przyswajania wiedzy.

Z niecierpliwością czekamy na dalszą część akademickich zajęć, tym razem już w naszej szkole.

Zajęcia odbywają się w ramach projektu Uniwersytet w pigułce finansowanego przez Fundację Scalam i Fundację PZU.


img011 img002 img007


Maja Milewska


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments