Już wkrótce mural w Chorzelach zostanie odnowiony.

We wtorek, 4 czerwca, Urząd Miasta i Gminy Chorzele podpisał z  Towarzystwem Przyjaciół Chorzel umowę na realizację i dofinansowanie zadania publicznego „Oddajemy dług pamięci żołnierzom Brygady Syberyjskiej w Chorzelach”.

Gmina Chorzele dofinansuje realizację zadania kwotą 2 800 zł, tj. kwotą o jaką wnioskowało Towarzystwo Przyjaciół Chorzel. Zadanie będzie polegało na podjęciu dwóch działań skierowanych do mieszkańców miasta i gminy Chorzele:

  • organizacja akcji przekazywania flag mieszkańcom miasta i gminy (100 sztuk), które będą przez nich wywieszone 23 sierpnia, w rocznicę bitwy o Chorzele, która toczyła się w czasie wojny polsko-bolszewickiej. To efekt działań TPCh, które od 2014 roku zachęca mieszkańców, by wywieszać tego dnia flagi. Organizator zakupi sto flag, które zostaną przekazane nieodpłatnie chętnym, w zamian za obietnicę ich wywieszenia corocznie w rocznicę bitwy;
  • odnowa muralu na ścianie bocznej budynku wielofunkcyjnego mieszczącego się w centralnej części Chorzel.

Mural został wykonany w 2016 roku wspólnie przez członków TPCh, wolontariuszy z zaproszonych grup lokalnych oraz mieszkańców chcących włączyć się do akcji w systemie wolontariackim. Malowidło jest poświęcone żołnierzom Brygady Syberyjskiej, która walczyła o Chorzele w sierpniu 1920 roku. Ze względu na ekspozycję ściany z muralem (słońce, miejsce przy głównej ulicy miasta, opady atmosferyczne) po trzech latach malowidło częściowo zostało zniszczone. Wobec tego ściana zostanie odmalowana z użyciem nowoczesnych farb, odpornych na wodę i promienie słoneczne, tak aby przetrwało kolejne lata. Dodatkową motywacją do działania jest zbliżająca się w 2020 roku setna rocznica bitwy i planowanie w związku z tym działania rocznicowe.


Źródło UM Chorzele
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments