Czas na zmiany w Przasnyszu! Wygrała młodość! Znamy faworyta naszej sondy!

Już za niespełna trzy tygodnie pójdziemy do wyborów samorządowych, w których zadecydujemy o przyszłości naszych małych ojczyzn. Znamy już wyniki sondy, w której nasi Czytelnicy określali swoje oczekiwania wobec osoby przyszłego Burmistrza Przasnysza. W tegorocznych wyborach o fotel szefa urzędu ubiega się aż 7 kandydatów. Który z nich uzyskał największe zaufanie?

Nad opracowaniem wyników nasz informatyk długo się trudził, chcieliśmy bowiem aby głosowanie jak najdokładniej oddawało preferencje wyborców. Odfiltrowaliśmy więc wyniki, zliczając wyłącznie głosy oddane z terenu naszego miasta. Odrzucone zostały także głosy oddane kilkukrotnie. Nasz sondaż trwał od 25 września do 30 września do północy. Oddano w nim łącznie aż 9 222 głosy, z czego decydujące znaczenie miało 5 989, ponieważ w pełni spełniały założone kryteria.

Najmniejszą liczbę głosów uzyskał (5,1%) 33-letni Robert Gwardys. Studiował prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył też ekonomię w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie. Obecnie jest doradcą finansowym w Open Finance. Zapowiada skończyć z zadłużaniem miasta, stworzyć warunki do rozwoju gospodarczego i zwiększyć komfort życia mieszkańców. Zaprezentował już obszerny program wyborczy i deklaruje, że jego pensja jako burmistrza będzie obniżona o 50% do czasu zrealizowania co najmniej połowy obietnic. Startuje z KW Bezpieczne Godne Jutro.

5,5% głosów oraz 6. lokatę zajął 35-letni Marcin Sobociński. Ukończył Wyższą Szkołę Cła i Logistyki w Warszawie na kierunku stosunki międzynarodowe o specjalności logistyka. Jest również absolwentem reżyserii filmowej i telewizyjnej Warszawskiej Szkoły Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy. Organizator konkursu Miss Mazowsza w latach 2007-2015. Obecnie pracuje w branży filmowo-telewizyjnej.  Startuje z KW Jestem Jednym Z Was.

Piąte miejsce należy do Piotra Kołakowskiego, który zdobył 6,1% głosów.  Obecnie z powodzeniem pełni funkcję dyrektora Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu. Jest również jednym z najaktywniejszych i najbardziej merytorycznych radnych miejskich, traktującym przynależną mu rolę z należytą powagą i zaangażowaniem. Piotr Kołakowski jest przasnyszaninem, edukatorem, autorem kilkudziesięciu publikacji, inicjatorem wielu akcji i działań społecznych. Kandyduje z KWW Bezpartyjni Mieszkańcy Przasnysz.

Czwartą lokatę dzierży 53-letni Adam Wasiak, który zdobył 6,53% głosów. Jest przasnyszaninem, mieszkającym w naszym mieście od 31 lat. Żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci. Z wykształcenia politolog. Przez ostatnie cztery lata pełni funkcję radnego Rady Miasta. W ciągu ostatniego roku zorganizował szereg spotkań z ważnymi postaciami polskiej sceny politycznej i sądowniczej. Jego zasługą było także pojawienie się w Przasnyszu wybitnej reżyser Agnieszki Holland. O fotel burmistrza ubiega się przy wsparciu środowiska przasnyskiej lewicy demokratycznej.

Na trzecim miejscu naszego sondażu (8,67% głosów) uplasował się Andrzej Dołęga, piastujący obecnie funkcję radnego miejskiego, przewodniczącego Komisji Rozwoju Produkcji, Handlu, Usług i Rolnictwa. Od kilkudziesięciu lat jest kierownikiem w firmie Kross i orędownikiem swojego pracodawcy na forum Rady Miejskiej. Angażuje się w wiele społecznych inicjatyw m.in.: projekty organizowane lub finansowane przez Fundację „SCALAM – prostujemy drogi życia”, której jestem wiceprezesem, wspieranie małżeństw i rodzin poprzez działalność profilaktyczną i we wspólnocie „Domowy Kościół”. Andrzej Dołęga  w wyborach samorządowych na urząd burmistrza miasta Przasnysz jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości.

 

 

Sondaż wskazuje, że będzie  druga tura wyborów, w której zmierzą się młodość z doświadczeniem.

Na drugiej lokacie uplasował się 50-letni Grzegorz Grabowski, sprawny dyrektor publicznego gimnazjum w Przasnyszu, przekształconego obecnie w Szkołę Podstawową numer 3. Uzyskał 29,6% ważnych głosów. Placówka pod jego rządami wypiękniała i stała się nowoczesnym miejscem, którego nie powstydziłaby się stolica. Wyborców do Grzegorza Grabowskiego przekonuje fakt, że jest doświadczonym samorządowcem – radnym powiatowym, który w poprzednich wyborach szedł z ugrupowania Porozumienie Ponad Podziałami (PPP), związanego z Waldemarem Trochimiukiem. Funkcję radnego w powiecie piastował w 3, 4 i 5 kadencji. O stanowisko burmistrza Przasnysza ubiega się przy wsparciu PPP, które nadawało ton miejskiej polityce przez ostatnie 4 lata.

Zdecydowanym faworytem został 30-letni Łukasz Chrostowski, który uzyskał 38,5% poparcia. Kandydat ten jako pierwszy ogłosił chęć ubiegania się o stanowisko burmistrza Przasnysza, jako pierwszy zaprezentował też liczący kilkadziesiąt punktów ambitny program wyborczy. Ukończył SGGW w Warszawie, był wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Młodzi w Regionie. Jest z wykształcenia socjologiem, lokalnym działaczem, dziennikarzem i przedsiębiorcą. Wulkan energii, zapału i pomysłów, jest członkiem zespołu reggae „W Innym Stanie”. Łukasz Chrostowski jest kandydatem niezwiązanym z żadną partią polityczną, startującym z komitetu wyborczego Mieszkańcy z Regionu. Fakt, że zwycięża w naszej sondzie, jest dowodem na to, że przasnyszanie oczekują zmian.

Idźmy na wybory, w przeciwnym  wypadku wybiorą za nas. Zmieńmy nasze miasta i gminy na lepsze. Wynik wyborczy zadecyduje, czy nasze miejsce zamieszkania będzie przyjazne, wygodne i bezpieczne oraz czy będzie się rozwijać. Kolejną możliwość wybrania lokalnych władz uzyskamy dopiero za 5 lat.

Pierwsza tura wyborów odbędzie się 21 października. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy głosów, na co wskazuje wynik naszego sondażu, 4 listopada odbędzie się II tura.

 

Małgorzata Jabłońska


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments